Bouře Eta se blíží ke Kubě, v Guatemale pokračují záchranné práce

Bouře Eta, která si ve Střední Americe vyžádala desítky mrtvých a více než stovku pohřešovaných, nad Karibským mořem podle očekávání meteorologů zesílila a blíží se k břehům Kuby.

hurikán Eta
doporučujeme

S odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom informovala agentura AP. Následně by měla zasáhnout i jih Floridy, americký stát i ostrovní země vydaly před tropickou bouří varování. V Guatemale po sesuvech půdy způsobenými vytrvalým lijákem pokračují záchranné práce.

Střed bouře se v sobotu večer východního času (neděli ráno SEČ) nacházel zhruba 220 kilometrů jihozápadně od středokubánského města Camagüey. Bouře se směrem k severovýchodu pohybovala rychlostí 20 kilometrů za hodinu, doprovázená vichrem o rychlosti 100 kilometrů za hodinu. K největšímu ostrovu Karibského moře dorazí podle předpovědi během dneška a v pondělí brzy ráno by měla zasáhnout jižní cíp Floridy.

Podle NHC mohou bleskové záplavy způsobené vydatnými srážkami zasáhnout Kajmanské ostrovy, Jamajku a Bahamy. Floridský guvernér Ron DeSantis v sobotu v osmi okresech vyhlásil stav nouze a jejich obyvatele vyzval, aby se zásobili.

Úřady středoamerických států od Panamy po Mexiko, na jejichž břehy Eta v úterý dorazila jako silný hurikán čtvrté kategorie, stále sčítají ztráty na životech i škody způsobené sesuvy půdy a záplavami. Očekává se, že bilance obětí dále poroste.

Nejhůře zasaženým státem v regionu je patrně Guatemala, kde bylo potvrzených 15 úmrtí, ale nejméně 109 lidí se pohřešuje. Záchranné týmy po některých z nich pátrají ve zhruba 150 domech, které v odlehlé vesnici v regionu Alta Verapaz zavalily sesuvy půdy způsobené přívalovými dešti.

Dalších nejméně 20 lidí zabila bouře v Hondurasu, pět v Panamě a po dvou v Kostarice a v Nikaragui. Nejméně 20 obětí hlásí Mexiko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry

29.11.2020 10:04 Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a…

Ledová bouře zasáhla ruský Přímořský kraj, tisíce lidí jsou bez proudu

28.11.2020 11:56 Tisíce obyvatel části ruského Dálného východu jsou už přes týden bez elektřiny a mnohde i bez…

Cyklon Nivar zasáhl východ Indie, desítky tisíc lidí byly evakuovány

26.11.2020 07:40 Na východoindické pobřeží dnes časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil…

Hurikán Jóta si vyžádal nejméně 30 obětí, napáchal enormní škody

19.11.2020 08:51 Více než tři desítky mrtvých si vyžádal ve Střední Americe hurikán Jóta, který postupně slábl, až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama