Silné deště a sněžení zasáhly Oregon, Washington a požáry zpustošenou Kalifornii

Ke konci minulého týdne byla rozsáhlá oblast západního pobřeží spojených států zasažena extratropickou cyklonou, jež způsobila atmosférickou řeku, která přinesla velké množství srážek, jež způsobilo mohutné výpadky proudu a lokální povodně.

Ilustrační fotografie.

Tento víkend byla rozsáhlá oblast západního pobřeží spojených států zasažena extratropickou cyklonou, která způsobila atmosférickou řeku, jež přinesla velké množství srážek. Ty způsobily na mnoha místech povodně. Bouře byla doprovázena silným větrem, jež způsobil mohutné výpadky proudu.

Nejhůře byl postižen stát Washington, v němž se v neděli ocitnulo více než 170 000 domácností a firem bez dodávek elektrické energie. V Kalifornii postihl stejný výpadek přes 160 000 odběrových míst a v Oregonu se jednalo o něco málo přes 28 000 odběratelů. V Seattlu (Washington) pak zabil padající strom dva lidi, když spadnul na jejich automobil.

Velké problémy pak způsobily oblasti, které byly poničeny rozsáhlými požáry, které na západním pobřeží a zejména v Kalifornii, spálili značnou část vegetace. Například v pohoří Sierra Nevada podlehlo zkáze téměř 900 čtverečních kilometrů, v celé Kalifornii pak požáry spálily přes 10 000 čtverečních kilometrů půdy. Samotné požáry se již sice podařilo dostat pod kontrolu, ale problém způsobuje půda bez vegetace, která je navíc pokryta vrstvou popela. Ten efektivně brání správnému zasakování deště do půdy. Důsledkem jsou sesuvy půdy, bahenní řeky a výrazně zvýšená hrozba bleskových povodní. Sesuv půdy pak například uzavřel Silnici 70, jež se nachází severně od hlavního města Kalifornie.

Podle meteorologických předpovědí mělo v horách napadnout až dva a půl metru sněhu, což potvrzují první informace z meteostanic nacházejících se v horách. V nižších polohách pak úhrn srážek činil až 50 mm za hodinu. Vydatné srážky jsou očekávány také v první polovině tohoto týdne.

Pro mnohé oblasti západního pobřeží se jednalo o vysvobození po spalujícím létě. Mnohé části regionu byly bez srážek přes dvě stě dní. Masivní srážky rovněž definitivně ukončili letošní sezónu požárů, která je považována za jednu z nejhorších v historii.

Samotná bouře a srážková fronta je zajímavá zejména tím, že se vytvořila na základě explozivní cyklony, pro niž se v poslední době v angloamerickém prostředí vžil název „bomb cyklon“. Tyto meteorologické útvary se tvoří tzv. explozivní cyklogenezí. Kritériem pro označení vzniku systému za explozivní je rychlost, s níž klesá tlak v daném regionu. Podle (Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je hraniční hodnotou pokles tlaku o 24 milibarů a více v průběhu čtyřiadvaceti hodin.

Dalším fenoménem, který výrazně ovlivnil množství srážek, byla atmosférická řeka. Jedná se o dlouhý úzký pás v atmosféře, v němž dochází k výraznému transportu vodní páry. Pro tuto cyklonu byl tento fenomén trochu atypický, protože se většinou objevuje v tropickém pásu. Zajímavostí těchto fenoménů je, že ty největší atmosférické řeky mohou přenášet tolik vody v podobě páry, že jejich „průtok“ přesahuje průměrný průtok těch největších vodních toků světa.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Zvykejme si na žhavé počasí. Svět je na cestě k oteplení, tvrdí vědci

10.11.2021 07:00 I přes sliby, které zatím přinesla klimatická konference OSN v Glasgow, je svět na cestě k nárůstu…

Počasí mění lidstvu svět před očima. Zvykejme si na zničující povodně,…

04.11.2021 07:00 Průměrné teploty letos na světě nebyly tak vysoké jako v předchozích třech letech, rekordnímu…

Teploty letos nestouply tolik jako v předchozích letech, trend se však…

31.10.2021 17:55 Aktualizováno Průměrné teploty letos na světě nebyly tak vysoké jako v předchozích třech letech, rekordnímu…

Související:

Právě se děje

reklama