Filipíny zasáhl silný tajfun Goni. Bojujeme s covidem, teď další katastrofa, řekl senátor

Nejméně deset lidí zemřelo a další tři se pohřešují poté, co se nad Filipínami prohnal tajfun Goni, označovaný za jednu z nejsilnějších bouří letošního roku. Informovala o tom agentura Reuters. Na mnoha místech zasažené oblasti Bicol na ostrově Luzon nefunguje elektřina, region hlásí také záplavy, sesuvy půdy a vzedmutí mořské hladiny.

Ilustrační foto

Bouře, jež dosáhla kategorie supertajfunu, po dosažení pevniny zeslábla, stále ji však provází vítr o rychlosti kolem 125 kilometrů v hodině, v nárazech až 170 kilometrů za hodinu.

Všichni zemřelí i pohřešovaní pocházejí z oblasti Bicol, kterou tajfun zasáhl plnou silou. Jednou z obětí je podle místních činitelů pětileté dítě, které se utopilo ve stoupající hladině řeky.

zdroj: YouTube

Z televizních záběrů a videí na sociálních sítích je patrné, že se na několika místech protrhly břehy a voda zaplavila vesnice. Guvernér provincie Quezon řekl, že v deseti městech popadané stromy přetrhaly elektrické vedení. Provincie leží v jižní části ostrova Luzon, tedy tam, kde tajfun udeřil.

V okrese Guinobatan podle místních činitelů zahrnula hornina z blízké sopky asi 300 domů a panuje podezření, že několik lidí bylo v budovách pohřbeno zaživa.

Agentura pro řešení katastrof předem upozorňovala, že tajfun může zasáhnout oblasti s 19 až 31 miliony lidí, a že k ohroženému místu patří i lidé v blízkosti metropole Manily. Evakuační místa zatím využilo 347.000 lidí. Zrušeno bylo několik desítek domácích i mezinárodních letů a úřad pro civilní letectví nechal na den zavřít manilské mezinárodní letiště.

Filipíny se ještě vzpamatovávají z tajfunu Molave, který minulý týden usmrtil 22 lidí. Goni přitom oživuje vzpomínky na supertajfun Haiyan, který v roce 2013 připravil zhruba 7300 lidí o život a dalších pět milionů lidí o přístřeší.

Ostrovní stát Filipíny, kde žije zhruba 109 milionů lidí, každý rok zažije kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Tentokrát evakuaci obyvatel do bezpečí komplikoval koronavirus.

"Bojujeme s covidem-19 a teď se na nás valí další katastrofa," komentoval situaci senátor Christopher Go. Připomněl, že úřady musejí dohlédnout, aby se v evakuačních centrech nezačala šířit nákaza. Filipíny dosud zaznamenaly více než 380.000 případů nákazy novým koronavirem a přes 7200 úmrtí. Jsou tak po Indonésii druhou nejvíce zasaženou zemí v jihovýchodní Asii.

Tajfun Goni nyní směřuje nad Jihočínské moře a příští týden se podle předpovědí přesune do centrálního Vietnamu, který se také vzpamatovává z následků tajfunu Molave. Ten udeřil na Vietnam ve středu, usmrtil bezmála 40 lidí, způsobil záplavy, sesuvy bahna, potopil mnoho rybářských člunů a přerušil dodávky elektřiny pro 1,7 milionu lidí.

Související:

Právě se děje