Hurikán Delta se prohnal Mexikem a míří k USA, hladina oceánu se zvedne o 3,4 metry

Hurikán Delta přešel nad mexickým poloostrovem Yucatán a míří k jižnímu pobřeží Spojených států. V okolí mexických letovisek Cancún a Tulum za sebou zanechal vyvrácené stromy a sloupy elektrického vedení, nezpůsobil však větší škody. Bouře se nyní nachází nad Mexickým zálivem, kde opět zesílila na druhý stupeň z pěti.

Ilustrační foto
doporučujeme

Očekává se, že k pobřeží USA dorazí během pátku, píše s odvoláním na Národní středisko pro hurikány (NHC) agentura AP.

Je to již pošesté v letošní sezoně hurikánů, co se obyvatelé amerického státu Louisiana připravují na příchod silné bouře. Podle NHC Delta zasáhne většinu státu, doprovázet ji budou poryvy větru o rychlosti až 160 kilometrů za hodinu. Když nad tamní pobřeží dorazí střed hurikánu, hladina oceánu se může zvednout až o 3,4 metru.

zdroj: YouTube

"Tahle sezona nás nenechala v klidu," uvedl guvernér Louisiany John Bel Edwards, který zatím neočekává rozsáhlou evakuaci. Červnová bouře Barry způsobila záplavy, hurikán Laura si ve státě na konci srpna vyžádal šest obětí. Zhruba 5600 lidí ještě stále bydlí v hotelech, protože jim bouře zničila domovy.

S příchodem hurikánu Delta zaplavila ve středu pobřeží severovýchodního Yucatánu vzedmutá hladina moře, poloostrov se potýkal se silným vichrem a prudkým deštěm. Podle guvernérů zasažených států Quintana Roo a Yucatán však hurikán nezpůsobil žádné větší škody a nejsou hlášené žádné ztráty na životech.

Sezona hurikánů nad Atlantikem, která trvá od června do listopadu, je letos obzvlášť aktivní. Nad oceánem se zatím utvořilo 25 bouří. Nyní se pojmenovávají po písmenech řecké alfabety, protože úřady použily všech 21 jmen, která pro ně určily před začátkem sezony. K tomu se naposledy musely uchýlit v roce 2005, píše agentura DPA.

Podle odborníků je častější výskyt tropických bouří, které berou energii z teplých vod, důsledkem změny klimatu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Udeří supertajfun Goni. Filipíny se chystají na příchod nejhorší letošní…

31.10.2020 16:04 V očekávání nejsilnější letošní bouře na celém světě evakuovaly filipínské úřady již téměř milion…

Vietnam odklízí spoušť po tajfunu Molave, už se blíží další silná bouře

30.10.2020 10:29 K Vietnamu, kde od středy zahynulo téměř 40 lidí v důsledku tajfunu Molave, se blíží další bouře.…

Tajfun Molave se prohnal Vietnamem. Nejméně 35 mrtvých, desítky lidí se…

29.10.2020 15:42 Aktualizováno Nejméně 35 lidí zahynulo a více než 50 se pohřešuje v důsledku tajfunu Molave, který v posledních…

Hurikán Zeta zeslábl na tropickou bouři. Živel má první oběť, moře se…

29.10.2020 08:25 Aktualizováno Hurikán Zeta, který ve středu dorazil k jihovýchodnímu pobřeží amerického státu Louisiana, nyní nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama