Hurikán Dorian se řítí na Bahamy, zesílil na pátý stupeň

Hurikán Dorian dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně, rychlost větru v něm přesahuje 257 kilometrů za hodinu. V případě, že zasáhne pevninu, může hurikán takové síly napáchat rozsáhlé škody. Nejohroženější jsou nyní Bahamy, od jejichž východní části je bouře vzdálená 55 kilometrů.

Přidejte svůj názor

Hurikán
doporučujeme

Dorian sílí od postupu Karibikem, dosud byl řazen mezi hurikány 4. stupně. Národní středisko pro hurikány (NHC) oznámilo, že maximální síla větru už dosahuje 160 mil v hodině (257,5 kilometru) a že se hurikán pohybuje rychlostí 13 kilometrů za hodinu. Podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice musí mít hurikán 5. stupně sílu větru nejméně 252 kilometrů za hodinu.

Devastující dopad se očekává na ostrovech Abaco, které jsou součástí Baham a kam hurikán dorazí dnes ráno místního času (odpoledne SELČ). Později pak jeho úder mohou očekávat na ostrově Grand Bahama. Podle NHC je nyní 55 kilometrů východně od ostrova Great Abaco a 360 kilometrů od floridského West Palm Beach. Úřad upozornil, že s hurikánem spadne velké množství srážek.

V příštích 24 hodinách se dá očekávat kolísání síly živlu, Dorian ale zůstane velmi nebezpečný.

Trasa hurikánu se neustále upřesňuje, jistá stále není. Původní projekce počítaly s tím, že hurikán zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že se stočí na sever a východ a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Severní a Jižní Karolíně bude slábnout. Kdy se ale začne přesně stáčet, není jasné, takže možnost, že Florida bude zasažena, se ještě pořád nevylučuje.

Meteorologové a místní obyvatelé zatím pozorně sledují zejména situaci na Bahamách, kde podle reportéra televize CNN jen velmi málo lidí dbalo varování a evakuovalo se. Z městečka Sweeting Cay na ostrově Grand Bahama, které má přes 500 obyvatel, se evakuovalo do bezpečí sedm lidí. V Grand Cay se 400 obyvateli odešlo jen 88 lidí. Přitom úřady pro ostrovy Abaco vydaly rozhodnutí o povinné evakuaci v sobotu.

"Žijí tam dělníci s povolením i bez něj a ta místa jsou často zasažena záplavami," sdělil reportér CNN.

Hurikán Dorian už prošel severem Karibiku a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný tajfun ohrožuje Japonsko: Vlnobití, sesuvy půdy, udeřilo i tornádo

22.09.2019 14:48 Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun Tapah.…

Bouře Imelda zasáhla Houston. Město je pod vodou, vyhlášen stav ohrožení

20.09.2019 08:58 Aktualizováno Američtí záchranáři ve čtvrtek a v noci na dnešek zachraňovali stovky lidí z rezidenčních čtvrtí…

Bermudy se ponořily do tmy. Hurikán Humberto strhal elektrické vedení,…

19.09.2019 20:00 Aktualizováno Bermudy zasáhl hurikán Humberto. Na ostrovech poničil elektrické vedení, takže desítky tisíc lidí…

Na Bermudy se řítí hurikán Humberto, udeří brzy ráno

18.09.2019 22:57 Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama