Hurikán Douglas zasáhl Havaj. Úřady varují před vlnobitím a vzedmutím oceánu

Havajské ostrovy v noci na dnešek zasáhly silné deště a ničivý vítr hurikánu Douglas, který se o půlnoci SELČ nacházel zhruba 200 kilometrů východně od hlavního města Honolulu, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Vítr v bouři první - tedy nejnižší - kategorie dosahoval rychlosti až 145 kilometrů za hodinu, píše agentura AFP.

Hurikán
doporučujeme

Douglas se nyní pohybuje směrem k ostrovům rychlostí 26 kilometrů v hodině.

Během dnešního dne ostrovy může zasáhnout životu nebezpečné vlnobití, jež může způsobit škody, varovalo NHC, jež rovněž upozornilo na vzedmutí hladiny oceánu v blízkosti středu bouře.

Bouře podobné síly jsou na Havajských ostrovech vzácné a pevninu zasáhnou pouze zřídka. Od počátku minulého století se tak stalo pouze dvakrát; v roce 1959 dorazil na západní ostrov Kauai hurikán Dot a v roce 1992 bouře Iniki.

"Je poměrně časté, že hurikány zamíří k Havajským ostrovům, ale většinou se před zásahem ostrovů rozptýlí nebo alespoň výrazně zeslábnou," citovala stanice CNN Phila Klotzbacha z univerzity v Coloradu.

Na druhém největším ostrově Maui se v neděli ráno místního času (neděle večer SELČ) rozezněly poplašné sirény. Vítr zde ohýbal palmové stromy a pobřeží zasáhlo silné vlnobití. Varování vydaly úřady také na východních ostrovech Oahu, kde leží hlavní město, a na Kauai.

"Modlete se, aby byl dopad co nejmenší a připravte se na nejhorší - a my budeme doufat v to nejlepší," uvedl starosta okresu Maui Michael Victorino, který obyvatelům ostrova doporučoval zásobit se jídlem a zůstat doma.

Na sopečných ostrovech, které od nejbližší americké pevniny dělí okolo 4000 kilometrů Tichého oceánů, je nyní jen zlomek turistů oproti běžnému stavu. Turistiku jako jinde ve světě omezila nynější pandemie covidu-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouři Isaias na východě USA provázela tornáda, několik mrtvých

05.08.2020 19:27 Aktualizováno Nejméně osm obětí si vyžádala tropická bouře Isaias, která se přehnala východním pobřežím Spojených…

Bouře Isaias má sílu téměř jako hurikán, zasáhne Jižní a Severní Karolínu

03.08.2020 09:11 Tropická bouře Isaias zasáhne americké státy Jižní a Severní Karolína silou blízkou hurikánu,…

K Floridě míří bouře Isaias, v Dominikánské republice zabíjela

02.08.2020 16:39 Silný vichr a lijáky dnes zasáhly východní pobřeží Floridy, k němuž se přiblížila tropická bouře…

Bouře Isaias zesílila na hurikán, pustoší státy v Karibiku

31.07.2020 08:31 Tropická bouře Isaias v Karibiku zesílila poblíž Baham na hurikán. Informovalo o tom ve čtvrtek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama