Hurikán Eta zesílil, Nikaragua evakuovala část obyvatelstva

Hurikán Eta zesílil a blíží se k pobřeží Nikaraguy a Hondurasu. Na severovýchodní pobřeží Nikaraguy by měl udeřit dnes, píše agentura AP s odvoláním na předpovědi amerického Národního centra pro hurikány (NHC). Nikaragua, která patří k nejchudším zemím na americkém kontinentu, evakuovala část obyvatelstva žijícího na pobřeží.

Ilustrační foto

Bouře Eta v posledních hodinách zesílila na hurikán prvního stupně na Saffirově-Simposonově škále. Ta má pět stupňů a první stupeň je nejnižší. Podle Národního centra pro hurikány by živel mohl před úderem na nikaragujské pobřeží ještě o jeden stupeň zesílit.

Podle předpovědí bouře do pátku udeří také na další země ve Střední Americe a Karibiku, například na Jamajku, Haiti, Kajmanské ostrovy, Salvador či Mexiko. Podle NHC může bouře způsobit velké záplavy a sesuvy půdy. Po úderu na pohoří v Nikaragui a Hondurasu ale bouře může rychle oslábnout.

Bouře Eta patří k nejsilnějším hurikánům, jež v posledních letech zasáhly Nikaraguu. Podle předpovědí by ve střední a severní části země a v Hondurasu mohlo spadnout 380 až 640 milimetrů srážek. Hurikán prověří schopnosti nikaragujské vlády, kterou vede prezident Daniel Ortega, připomíná agentura Reuters.

Eta je osmadvacátou pojmenovanou bouří letošní hurikánové sezony v Atlantickém oceánu. Hurikánová sezona trvá v Atlantiku obvykle do konce listopadu, výjimečně pak do prvních prosincových dnů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje