Hurikán Jóta zesílil na čtvrtý stupeň, je velmi nebezpečný. Žene se na Střední Ameriku

Hurikán Jóta, který má dnes večer místního času dorazit nad pobřeží Hondurasu a Nikaraguy, zesílil už na čtvrtý stupeň z maximálních pěti. Provází ho vítr o rychlosti až 230 kilometrů v hodině, informovala agentura AP s odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Ilustrační foto

"Jóta nadále sílí, dostal se do nebezpečné kategorie čtyři. Očekáváme, že do Střední Ameriky přinese katastrofický vítr, bouři ohrožující životy a také extrémní srážky," vydalo dnes dopoledne na twitteru varování NHC.

Jóta je druhým hurikánem, který Střední Ameriku postihne během dvou týdnů. Oblast se ještě nevzpamatovala z následků hurikánu Eta, který zpustošil značné území v regionu a vyžádal si nejméně 150 obětí.

zdroj: YouTube

Honduras a Nikaragua, odkud už léta utíkají před chudobou a kriminalitou tisíce lidí do Mexika ve snaze dostat se do USA, se na další hurikán připravují evakuacemi obyvatel z níže položených pobřežních oblastí.

Nikaragujské pobřeží už dnes v noci zasáhly lijáky a silný vítr. Úřady Hondurasu a Nikaraguy se obávají nových záplav a sesuvů půdy umocněných tím, že půda je ještě plná vody kvůli lijákům z předchozího hurikánu.

Přes Honduras a Nikaraguu by se měl hurikán Jóta posouvat na západ do Salvadoru, lijáky a deště kvůli němu očekávají i v Kostarice a Panamě, které ale živel přímo zasáhnout nemá.

Letošní sezona hurikánů nad Atlantikem je výjimečně rušná - nad oceánem se vytvořilo tolik cyklon, že meteorologům došla předem připravená jména, takže se museli uchýlit k pojmenovávání bouří podle řecké abecedy. Jóta je již 30. tropickou bouří této sezony nad Atlantikem, která by měla trvat do konce tohoto měsíce, uvedla AP.

Související:

Právě se děje