Jih USA sužují silné mrazy, miliony lidí jsou bez proudu

Jih Spojených států od pondělí sužuje nezvykle mrazivé počasí, které začalo minulý týden po přílivu arktického vzduchu z Kanady. Z oblasti od Texasu po Kentucky jsou hlášeny dopravní problémy a rozsáhlé výpadky proudu, extrémní podmínky už si také zřejmě vyžádaly oběti na životech. Sníh a led působí starosti i na severozápadě a severovýchodě USA, přičemž nejrůznější výstrahy americké Národní meteorologické služby (NWS) kolem "zimní bouře" se týkaly oblastí s více než 150 miliony obyvatel.

Ilustrační foto

Zimu jako v posledních dnech jižní část USA nezažila několik desetiletí; sníh a led pokryly i oblasti, kde to je vzácné. Možná nejhorší byla situace v texaském Houstonu, který podle místního deníku Houston Chronicle zaznamenal v pondělí nejchladnější den od roku 1989. Někteří komentátoři podotýkají, že infrastruktura v regionu není na zimní počasí připravená, chybějí sněžné pluhy ale i tepelná izolace na domech.

Výsledkem teplot deset nebo i 20 stupňů pod bodem mrazu je nápor na elektrické rozvodné sítě, které při mimořádně vysoké poptávce po energii kolabují. Jen v Texasu byly dnes po půlnoci bez proudu čtyři miliony odběratelů, uváděl web poweroutage.us, který mapuje výpadky. V Kansasu některé společnosti kvůli náporu sahají po střídavém přerušování dodávek. V texaském městě Abilene, kde žije na 120.000 lidí, v pondělí večer problémy s elektřinou vyřadily z provozu vodovod.

Počasí také ochromilo leteckou dopravu, na dvou letištích v Houstonu se provoz zcela zastavil. Město jen za neděli zaznamenalo skoro 120 nehod na silnicích, píše zpravodajský web BBC. V Kentucky při dvou pondělních haváriích zemřeli dva lidé a místní policie, podobně jako úřady v Oklahomě a Louisianě, obyvatele vyzvala, aby raději nikam nejezdili.

V Texasu se problémy dotkly i profesionálního sportu, když byl v souvislosti s výpadky proudu zrušen večerní zápas hokejové NHL mezi Dallasem a Nashville. Deník Houston Chronicle zase ohlásil, že se možná nepodaří dodat dnešní tištěné vydání. "Ani při hurikánu Harvey náš areál nikdy neztratil elektřinu a nikdy jsme nepřestali vytvářet tištěné vydání," podotkla redakce.

Vedení druhého nejlidnatějšího státu USA už o víkendu vyhlásilo pro celé území nouzový stav, zatímco americký prezident Joe Biden situaci v Texasu prohlásil za krizovou a zpřístupnil tak federální pomoc. Jinde úřady aktivovaly národní gardu.

"Věci se pravděpodobně zhorší předtím, než se zlepší," varovala Lina Hidalgová, která je nejvyšší volenou činitelkou okresu Harris County zahrnujícího město Houston. Meteorologové předpovídají, že oblast v noci na středu zasáhne další nápor "zimní bouře" se sněžením či mrznoucím deštěm.

Už nyní jsou přitom hlášena úmrtí spojovaná s vlnou mrazů. Na jihu Louisiany po uklouznutí na ledu zemřel blíže neidentifikovaný 50letý obyvatel, informovala agentura AP. V oblasti Houstonu zase policisté našli venku těla dvou mužů, jejichž úmrtí podle úřadů pravděpodobně způsobily extrémně nízké teploty.

Ty jsou podle NWS důsledkem "arktického výlevu", tedy úniku studeného vzduchu, který běžně na sever od USA zadržuje hráz tvořená systémem tlakových níží. Specifické meteorologické okolnosti ale umožnily arktickému vzduchu proudit na jih, přičemž zasažen byl v pondělí i sever Mexika.

V USA kromě jižních států hlásí problémy také oblasti na severovýchodě a severozápadě, informovala agentura AFP. NWS varovala před "bezprecedentní a rozsáhlou zónou nebezpečných zimních podmínek" a vydala varování týkající se regionů s více než 150 miliony obyvatel.

V Oregonu jsou už kvůli dřívějšímu sněžení a mrznoucímu dešti bez proudu statisíce obyvatel. Nebraska zaznamenala teploty i pod minus 30 stupňů Celsia a přepisuje historické tabulky. V New Hampshire dnes budou kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám uzavřená státem provozovaná centra na testování na koronavirus a očkování proti covidu-19, zatímco New York očekává novou sněhovou nadílku.

Podle AFP aktuální vlna zimního počasí v USA způsobila deset úmrtí.

Témata: USA | Počasí | Zima | EuroZprávy.cz

Související:

Právě se děje