Filipíny zasáhl silný tajfun Vongfong. Je to noční můra, řekl guvernér

Východní část Filipín dnes zasáhl silný tajfun Vongfong, který provází intenzivní déšť a vítr o rychlosti téměř 160 kilometrů v hodině, s nárazy až 255 kilometrů v hodině. Informoval o tom místní meteorologický úřad, podle nějž tajfun nejprve zasáhl provincii Severní Samar na východě země.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán
doporučujeme

Jak uvedla agentura Reuters, evakuovat je třeba asi 200.000 obyvatel pobřežních a horských oblastí, kde hrozí záplavy a sesuvy půdy. Evakuaci ale komplikuje pandemie covidu-19, protože v evakuačních střediscích je těžké dodržet bezpečné odstupy mezi lidmi.

"Tohle je pro nás opravdu noční můra," řekl televizní stanici CNN Ben Evardone, guvernér provincie Východní Samar. "Řešíme problém, kam natěsnat lidi, které potřebujeme evakuovat, a zároveň zajistit, že budou dodržovat potřebný odstup," dodal.

Dosud se onemocnění covid-19 na Filipínách potvrdilo u více než 11.600 lidí, z nichž 722 zemřelo.

Filipíny se každoročně potýkají se zhruba 20 tajfuny a bouřemi i častými sopečnými erupcemi a zemětřeseními, a evakuační centra jsou tam často přeplněná.

Podle předpovědí meteorologů má tajfun dále postupovat severozápadním směrem a zasáhnout největší filipínský ostrov Luzon, kde leží hlavní město Manila; tam kvůli koronaviru stále platí karanténní opatření. Snímky, které Filipínci přidávají na sociální sítě, ukazují vyvrácené stromy, stržené elektrické vedení i poškozené domy v místech, která už tajfun zasáhl.

"Je to velmi komplikované," sdělil agentuře AP Benjamin Ver, starosta městečka, které leží v trase tajfunu. Město Jipapad v provincii Východní Samar je velmi náchylné k sesuvům půdy a záplavám. Obklopují jej hory a dvě řeky, které se při bouřích vylévají z koryt.

Jedinými evakuačními centry pro 8000 obyvatel Jipapadu jsou městský úřad a školní tělocvična. Ver, který je jediným lékařem ve městě, uvedl, že se mu podařilo pro obyvatele zajistit roušky. Zdůraznil však, že dodržování rozestupů na městském úřadě, kam mají lidé být evakuováni, bude skoro nemožné.

Jipapad stejně jako celý Východní Samar nemá podle Evardonea žádné potvrzené případy koronaviru, v sousedních provinciích tomu ale tak není. Všechna evakuační centra byla podle něj proměněna v karanténní střediska pro případ nárůstu infekce, nyní ale možná budou opět muset sloužit jako ochrana před přírodními živly.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sever Indie zasáhla vlna veder, v Dillí bylo 47,6 stupně Celsia

27.05.2020 14:52 Indii, která se v současné době potýká s epidemií nemoci covid-19 a také s hejny kobylek ničících…

Západ Austrálie postihla nejsilnější bouře za deset let

24.05.2020 16:20 Asi 50.000 domácností a podniků na západě Austrálie se dnes ocitlo bez proudu v důsledku silné…

Meteorologové letos v Atlantiku čekají až šest velkých hurikánů

21.05.2020 18:45 Americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) pro letošní hurikánovou sezonu v Atlantickém…

Supercyklon Amphan má v Indii a Bangladéši už 84 obětí, Kalkata je…

21.05.2020 13:50 Aktualizováno Již nejméně 84 obětí si vyžádal cyklon Amphan, který se přehnal přes východní Indii a Bangladéš. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy