K USA míří hurikán Ida. Přesně 16 let po Katrině může udeřit jako extrémně nebezpečný

Hurikán Ida, který míří z Kuby k pobřeží USA, dnes večer SELČ posílil na hurikán druhé kategorie. Podle meteorologů by Ida mohla ještě dále zesílit na "extrémně nebezpečný" hurikán čtvrté kategorie z pěti, když zasáhne jih Spojených států.

hurikán Ida

Předchozí předpovědi hovořily o tom, že při postupu Mexickým zálivem Ida dosáhne třetího z pěti stupňů na Saffirově-Simpsonově škále. V neděli večer či v pondělí by přitom měla Ida udeřit i na město New Orleans. Pokud se předpovědi naplní, stane se tak přesně 16 let poté, co na město udeřil hurikán Katrína, který za sebou zanechal přes 1880 mrtvých, upozornila agentura AP.

Ida má zasáhnout zejména státy Louisiana a Mississippi a provázet ji má vítr o rychlosti přesahující 200 kilometrů za hodinu, varovali v pátek meteorologové. "Uragán Ida by mohl udeřit na zemi jako uragán kategorie čtyři a následně se stát ' extrémně nebezpečným' ", varovalo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Čtvrté kategorie byl i hurikán Laura, který vloni v oblasti způsobil rozsáhlé škody a nejméně 14 mrtvých. Ničivý hurikán Katrina byl třetí kategorie, uvedla BBC.

V pátek americký prezident Joe Biden schválil vyhlášení nouzového stavu v Louisianě. Dnes jednal se zástupci Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA), která vyslala do oblasti na 500 svých pracovníků. Biden vyzval všechny složky ke spolupráci a uvedl, že doufá v rychlou rekonstrukci oblastí, které živel zasáhne.

"Obyvatelé Louisiany mají čas do soumraku, aby se na hurikán Ida připravili," uvedl dnes guvernér státu John Bel Edwards. Meteorologové varovali před životy ohrožujícími záplavy, které mohou vzniknout kvůli zvýšené hladiny moře a dalšími katastrofickými dopady hurikánu.

Starostka města New Orleans LaToya Cantrellová nařídila povinnou evakuaci zón města, které nechrání protipovodňové zábrany, a dobrovolnou evakuaci ostatních částí. Podle ní není možné vyklidit celý New Orleans, protože by to ucpalo silnice a dopravní tepny. Evakuaci mají zvážit hlavně starší obyvatelé, ostatní, kteří zůstanou, se podle představitelů radnice musí připravit například na dlouhé výpadky proudu.

Podle agentur z New Orleans odjíždí tisíce lidí a další si tvoří zásoby. To způsobuje zácpy na silnících a dlouhé fronty u čerpacích stanic. Mnohým z nich už ale pohonné hmoty došly. Vedení města doufá, že se dopady hurikánu podaří omezit systémem protipovodňových zábran, které město nechalo vybudovat po roce 2005. Meteorologové upozorňují, že hurikán pravděpodobně zasáhne silně průmyslovou část pobřeží mezi New Orleansem a hlavním městem státu Louisiana Baton Rouge.

Původně tropická bouře Ida v pátek večer SELČ zesílila na hurikán první kategorie a zasáhla západní část Kuby. Od západního břehu ostrova se Ida začala vzdalovat v sobotu ráno místního času. Hurikán doprovázely silné větry a velmi vydatné srážky. Kubánské úřady evidují škody na polích, stavbách a elektrické síti. Mrtvé či zraněné nehlásí, informovala agentura Efe.

V Tichomoří se k západnímu břehu Mexika blíží hurikán první kategorie Nora. Nora by měla pokračovat dále na západ ke Kalifornskému poloostrovu a na začátku týdne udeřit na příhraniční oblast s americkou Arizonou.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Tajfun Chanthu dorazil k břehům Tchaj-wanu o rychlosti téměř 200 km/h

12.09.2021 09:34 Tajfun Chanthu přinesl na východní pobřeží Tchaj-wanu silný nárazový vítr o rychlosti až 198…

Nejčernější předpovědi se nevyplní. Tajfun Chanthu slábne

11.09.2021 09:49 Tajfun Chanthu, který se blíží od Filipín k Tchaj-wanu slábne a nejspíš zasáhne pevninu jen velmi…

Na Filipíny a Tchaj-wan se řítí supertajfun Chanthu

10.09.2021 10:06 Supertajfun Chanthu, který se zformoval během pouhých 48 hodin, může v příštích dnech ohrozit…

Pozůstatky hurikánu Ida se přehnaly severovýchodem USA, desítky mrtvých

02.09.2021 21:54 Aktualizováno Nejméně 22 mrtvých si vyžádaly v amerických státech od New Yorku po Maryland bleskové záplavy,…

ŽIVĚ: USA zasáhl nejsilnější hurikán za 170 let. Prvních 72 hodin je na…

30.08.2021 00:50 Aktualizováno Pobřeží amerického státu Louisiana zasáhl hurikán Ida, který meteorologové označují za mimořádně…

Na pobřeží Mexika se řítí hurikán Nora. Hrozí záplavy a sesuvy půdy

28.08.2021 22:01 Aktualizováno K západnímu Mexiku se rychle blíží tichomořská bouře Nora, která už dosáhla síly hurikánu. Podle…

Kubu zasáhl hurikán Ida, o víkendu se čekají bouře v Mexiku a v New Orleans

27.08.2021 20:43 Tropická bouře Ida dnes večer SELČ zesílila na hurikán a zasáhla západní část Kuby, a to zřejmě s…

Hurikán má v Mexiku sedm obětí, bouři očekávají také v USA

21.08.2021 20:51 Aktualizováno Hurikán Grace, který dnes ráno za doprovodu silného deště a prudkého vichru udeřil na mexické…

Východ USA může o víkendu zasáhnout hurikán

20.08.2021 14:37 Tropická bouře Henri nad Atlantikem sílí a do soboty by mohla dosáhnout síly hurikánu. Informovalo…

Japonsko zasáhly velmi silné deště

14.08.2021 17:39 Jihozápad Japonska zasáhly silné deště. V sedmi prefekturách úřady dnes vyhlásily nejvyšší stupeň…

Související:

Právě se děje

reklama