Korejský poloostrov se připravuje na silný tajfun Bavi, KLDR má obavy o úrodu

Korejský poloostrov v následujících hodinách a dnech potrápí tajfun Bavi, zatím nejsilnější bouře tohoto roku v oblasti. Jižní Korea v očekávání prudkého větru a deště zrušila stovky letů, severokorejský vůdce Kim Čong-un vyjádřil obavy o lidské životy a úrodu, píše agentura AP.

Ilustrační foto
doporučujeme

S rychlostí větru až 162 kilometrů v hodině zatím tajfun vyvracel stromy a zaplavil silnice na jihokorejském ostrově Čedžu.

Bouře zasáhne jihokorejskou pevninu dnes v noci místního času (dnes odpoledne SELČ) a ve čtvrtek ráno se přesune nad Severní Koreu, oznámili jihokorejští meteorologové. Zároveň varovali před vážnými škodami, které může silný vítr a déšť napáchat.

Jižní Korea kvůli bouři zrušila 460 domácích letů mezi pevninou a Čedžu, který je pro Korejce oblíbenou turistickou destinací. Úřady také uzavřely parky a přemístily stovky rybářských a dalších lodí, uvedlo jihokorejské ministerstvo vnitra a bezpečnosti. V Soulu zdravotníci rozmontovali stany určené k testování na koronavirus v obavách, že lehké konstrukce neustojí prudké poryvy větru.

V severní části korejského poloostrova Kim Čong-Un na úterní schůzi vyzval zemi, aby se na tajfun připravila a předešla tak možným úmrtím, zraněním a škodám, informovala místní tisková agentura KCNA. Obavy KLDR z bouře umocnily vytrvalé deště a silné záplavy ze začátku srpna, které poničily úrodu.

Varování před tajfunem Pchjongjang vydal na většině severokorejského území, místní úřady rovněž kvůli hrozícím škodám přesunuly rybářské lodi a zabezpečily budovy, farmy a železniční síť.

Čínské úřady kvůli Bavi přerušily trajekty mezi městy na pobřeží Žlutého moře. Úřady v sedmimilionovém městě Ta-lien obyvatele vyzvaly, aby se dnes a ve čtvrtek zdržovali pokud možno ve vnitřních prostorách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

22.09.2020 08:43 Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta…

Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

18.09.2020 20:14 Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad…

Bouře Sally zesílila na hurikán druhé kategorie, už bičuje jih USA

16.09.2020 14:08 Aktualizováno Oblasti na jihu Spojených států už začaly pociťovat dopady bouře Sally, která se na americké…

K Bermudám se blíží hurikán Paulette

13.09.2020 16:54 Aktualizováno Tropická bouře Paulette nad Atlantikem zesílila na hurikán a pohybuje se směrem k souostroví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama