Los Angeles svírají vedra. Zaznamenalo nejvyšší teplotu ve své historii

Druhé největší americké město Los Angeles zaznamenalo v neděli svou dosud nejvyšší naměřenou denní teplotu. Rtuť teploměru se na předměstí Woodland Hills západně od centra města vyšplhala přes hranici 49,4 stupně Celsia.

Los Angeles
doporučujeme

Kvůli nebývalým vedrům sužují Kalifornii na mnoha místech požáry, v důsledku jednoho z nich museli záchranáři přes víkend letecky evakuovat více než 200 lidí uvízlých na populárním tábořišti. Ve státu rovněž hrozí masivní výpadky elektrického proudu, píše list Los Angeles Times.

Požár na západním svahu pohoří Sierra Nevada, který si vyžádal dramatickou záchrannou akci, spálil již 184 čtverečních kilometrů lesů. Požárníkům se jej zatím po dvou dnech nepodařilo dostat ani zčásti pod kontrolu. Podle výpovědí svědků shořela řada domů a podniků, úřady však zatím neuvedly žádné oficiální údaje.

Další větší požáry vypukly v jižní Kalifornii a donutily k evakuaci některé obyvatele okresů San Bernardino a San Diego. V celé Kalifornii nyní bojuje s více než 20 ohnisky téměř 15.000 hasičů.

V místě požárů panovala teplota přes 30 stupňů Celsia, na dalších místech státu však byla výrazně vyšší. V centru Los Angeles naměřili 44 stupňů Celsia, San Francisco hlásilo necelých 38 stupňů. Rekordní teplota z předměstí Los Angeles byla přitom srovnatelná s hodnotami naměřenými v nedalekém Údolí smrti, které je jedním z nejteplejších míst na světě.

Vzhledem k vedrům se výrazně zvýšilo množství odebírané elektrické energie, kterou lidé využívají na pohon klimatizací. Tamní přenosová soustava začíná být přetížená, rozvody také na některých místech ohrožuje oheň. Podle představitele společnosti, která síť ve státu spravuje, hrozí až třem milionům lidí výpadky proudu, pokud se nepodaří poptávku po energii snížit.

Největší místní poskytovatel elektřiny společnost Pacific Gas & Electric přitom varovala, že vzhledem k vysokým teplotám a očekávanému silnému větru zřejmě bude muset preventivně od úterka přerušit na některých místech proud kvůli obavám z poškození vedení, jež by mohlo zažehnout ještě další požáry. V minulosti totiž jedny z největších ohňů vznikly právě od přetržených elektrických drátů, jež byly stále pod napětím.

Kalifornie zaznamenala od poloviny srpna již přes 900 požárů, většinu z nich způsobily blesky. Plameny dosud zachvátily celkem 2343 kilometrů porostu, mohou za osm obětí na životech a zničily bezmála 3300 budov.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

22.09.2020 08:43 Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta…

Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

18.09.2020 20:14 Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad…

Bouře Sally zesílila na hurikán druhé kategorie, už bičuje jih USA

16.09.2020 14:08 Aktualizováno Oblasti na jihu Spojených států už začaly pociťovat dopady bouře Sally, která se na americké…

K Bermudám se blíží hurikán Paulette

13.09.2020 16:54 Aktualizováno Tropická bouře Paulette nad Atlantikem zesílila na hurikán a pohybuje se směrem k souostroví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama