Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad Atlantickým oceánem, a museli se proto uchýlit k pojmenovávání bouří podle řecké abecedy. Nová subtropická bouře, jež se dnes utvořila nad východním Atlantikem, tak nese označení Alfa. Americké úřady podle agentury AP také oznámily, že si bouře Sally, jež před několika dny zasáhla jih USA, vyžádala svou druhou oběť.

cyklon
doporučujeme

Podle koronera okresu Baldwin ve státu Alabama zemřel člověk, který se podílel na odklízení následků bouře Sally, jež tento jižanský stát zasáhla ve středu a přinesla s sebou rekordní srážky a záplavy. Další úmrtí ohlásily úřady již ve středu, kdy měla Sally sílu hurikánu. Na Floridě se přitom pohřešuje člověk, který si v den bouře vyjel na kajaku.

Nad Atlantikem se dnes vytvořila tropická bouře Wilfred, která se podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nachází jihozápadně od Kapverd. Stala se 21. cyklónou letošní atlantické sezóny, kterou doprovázel vítr o rychlosti alespoň 63 kilometrů v hodině, a vysloužila si proto vlastní pojmenování.

Meteorologové tím však vyčerpali předem připravená jména pro letošní rok a další systém, který se utvořil západně od Portugalska, tak museli podle mezinárodně stanovených pravidel pojmenovat podle prvního písmena řecké abecedy, tedy Alfa.

K podobnému kroku přitom došlo zatím jen jednou, a to při ničivé hurikánové sezóně z roku 2005, při níž například zdevastoval město New Orleans hurikán Katrina. Meteorologové tehdy použili celkem šest písmen řecké abecedy, bouře Beta a Epsilon přitom dosáhly úrovně hurikánu.

Nynější Alfa se aktuálně nachází asi 120 kilometrů severně od Lisabonu a doprovází ji vítr o rychlosti 85 kilometrů v hodině. Podle předpovědi však zřejmě brzy zanikne.

Letošní hurikánová sezóna je výjimečně aktivní a podle předběžných ukazatelů by mohla překonat i rekordní rok 2005. Tehdy se totiž bouře pojmenovaná jménem začínajícím na W objevila až 8. října, někdejší bouře Alfa se pak zformovala až o necelé dva týdny později.

Témata: cyklon | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Udeří supertajfun Goni. Filipíny se chystají na příchod nejhorší letošní…

31.10.2020 16:04 V očekávání nejsilnější letošní bouře na celém světě evakuovaly filipínské úřady již téměř milion…

Vietnam odklízí spoušť po tajfunu Molave, už se blíží další silná bouře

30.10.2020 10:29 K Vietnamu, kde od středy zahynulo téměř 40 lidí v důsledku tajfunu Molave, se blíží další bouře.…

Tajfun Molave se prohnal Vietnamem. Nejméně 35 mrtvých, desítky lidí se…

29.10.2020 15:42 Aktualizováno Nejméně 35 lidí zahynulo a více než 50 se pohřešuje v důsledku tajfunu Molave, který v posledních…

Hurikán Zeta zeslábl na tropickou bouři. Živel má první oběť, moře se…

29.10.2020 08:25 Aktualizováno Hurikán Zeta, který ve středu dorazil k jihovýchodnímu pobřeží amerického státu Louisiana, nyní nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama