Silný hurikán Delta zasáhl mexickou pevninu nedaleko Cancúnu, zanechává spoušť

Na mexickou pevninu nedaleko letoviska Cancún dnes udeřil hurikán Delta, který předtím oslabil na druhý stupeň z pěti. Doprovází ho setrvalý vítr o rychlosti 175 kilometrů za hodinu, informovala agentura AP s odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Hurikán
doporučujeme

Mexické úřady vydaly varování před silným vichrem a zvýšenou hladinou moře. Lidé v ohrožených oblastech byli před příchodem bouře evakuováni. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador oznámil, že na ochranu civilistů vyšle 5000 vojáků, píše agentura AP.

Satelitní snímky, data z radaru na Kubě a pozorování na místě určují, že bouře poloostrov Yucatán zasáhla v 5:30 místního času (12:30 SELČ). Na pevninu vstoupila u města Puerto Morelos zhruba 35 kilometrů jižně od Cancúnu ve státě Quintana Roo. Tamní guvernér Carlos Joaquín před příchodem hurikánu stát prohlásil za připravený; dodal však, že oblast takto silnou bouři zažila naposledy v roce 2005, kdy ji zasáhl hurikán Wilma.

Cancún, který je známý i pro svou písečnou kosu osazenou hotelovými resorty, musel tehdy obnovit pláže téměř třemi miliony kubíky písku dovezenými za 20 milionů dolarů (460 milionů korun) ze Spojených států.

Bouře Delta na začátku týdne nabrala nad teplým Karibským mořem rychle na síle, za 24 hodin v ní vítr zesílil o bezmála 130 kilometrů v hodině. Během dneška oslabila nejdříve na hurikán třetího a pak druhého stupně, předtím v ní vichr dosáhl rychlosti až 230 kilometrů v hodině.

Podle varování meteorologů s sebou Delta na pobřeží Mexika přinese velké vlny a hladina moře se může zvednout o 2,7 až čtyři metry. Meteorologové varovali i před bleskovými záplavami ve vnitrozemí.

Nad Yucatánem se Delta stočí k severu nad Mexický záliv, kde zesílí, vyplývá z předpovědí. Ke čtvrtečnímu večeru může znovu dosáhnout čtvrtého stupně a před víkendem zasáhne jižní pobřeží Spojených států. Očekává se, že nad americký stát Louisiana se dostane mezi pátečním večerem a sobotním ránem, uvedl tamní guvernér John Bel Edwards.

Na silný vichr a déšť se připravuje celé pobřeží, místní úřady dohlížejí na zpevnění hrází, stavění zábran z pytlů s pískem a další ochranná opatření. Louisiana se stále vzpamatovává z hurikánu Laura, který zpustošil jihozápad státu v letos srpnu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vietnam odklízí spoušť po tajfunu Molave, už se blíží další silná bouře

30.10.2020 10:29 K Vietnamu, kde od středy zahynulo téměř 40 lidí v důsledku tajfunu Molave, se blíží další bouře.…

Tajfun Molave se prohnal Vietnamem. Nejméně 35 mrtvých, desítky lidí se…

29.10.2020 15:42 Aktualizováno Nejméně 35 lidí zahynulo a více než 50 se pohřešuje v důsledku tajfunu Molave, který v posledních…

Hurikán Zeta zeslábl na tropickou bouři. Živel má první oběť, moře se…

29.10.2020 08:25 Aktualizováno Hurikán Zeta, který ve středu dorazil k jihovýchodnímu pobřeží amerického státu Louisiana, nyní nad…

Bouře Zeta znovu zesílila na hurikán, blíží se k Louisianě

28.10.2020 17:11 Aktualizováno Tropická bouře Zeta znovu zesílila na hurikán a očekává se, že dnes dorazí k jihovýchodu amerického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama