Mohutný cyklon Yasa zabíjel na Fidži, desítky domů jsou zničené

Mohutný cyklon Yasa, který udeřil na tichomořské souostroví Fidži, zabil nejméně dvě osoby a zničil desítky domů. Oznámily to dnes místní úřady, které ještě před jeho příchodem vyhlásily stav přírodní katastrofy a nařídily všem obyvatelům, aby si našli bezpečné místo.

Ilustrační foto

Cyklon sice působil děsivě v místech, které mu stály v cestě, jiné části ostrova však nejsou tak zpustošené, jak se mnozí původně obávali. Ředitelka národního úřadu pro řízení katastrof Vasiti Sokoová novinářům řekla, že rozsah škod bude vyčíslen v nadcházejících dnech. Zatím to vypadá na škody v řádu stovek milionů dolarů.

zdroj: YouTube

Podle úřadů cyklon dnes slábne a přesunul se na jihovýchod přes některé z vnějších ostrovů Fidži. Varovaly však rovněž před nebezpečím záplav.

List Fiji Times napsal, že cyklon zničil zhruba 20 domů a společenský sál ve vesnici Tiliva a zničené nebo poškozené byly domy také v dalších vesnicích. Bouře přiměla více než 20.000 lidí přesunout se do vládních evakuačních center. Poškodila také elektrické vedení, přerušila komunikaci a způsobila bleskové záplavy a uzavření silnic.

Mnozí se obávali, aby Yasa nezpůsobila vážnější škody než bouře Winston, která ostrov zasáhla v roce 2016. Zahynulo tehdy přes 40 lidí a desítky tisíc obyvatel přišly o domovy, napsala agentura AP.

Související:

Právě se děje