Mohutný cyklon Yasa zabíjel na Fidži, desítky domů jsou zničené

Mohutný cyklon Yasa, který udeřil na tichomořské souostroví Fidži, zabil nejméně dvě osoby a zničil desítky domů. Oznámily to dnes místní úřady, které ještě před jeho příchodem vyhlásily stav přírodní katastrofy a nařídily všem obyvatelům, aby si našli bezpečné místo.

Ilustrační foto
doporučujeme

Cyklon sice působil děsivě v místech, které mu stály v cestě, jiné části ostrova však nejsou tak zpustošené, jak se mnozí původně obávali. Ředitelka národního úřadu pro řízení katastrof Vasiti Sokoová novinářům řekla, že rozsah škod bude vyčíslen v nadcházejících dnech. Zatím to vypadá na škody v řádu stovek milionů dolarů.

zdroj: YouTube

Podle úřadů cyklon dnes slábne a přesunul se na jihovýchod přes některé z vnějších ostrovů Fidži. Varovaly však rovněž před nebezpečím záplav.

List Fiji Times napsal, že cyklon zničil zhruba 20 domů a společenský sál ve vesnici Tiliva a zničené nebo poškozené byly domy také v dalších vesnicích. Bouře přiměla více než 20.000 lidí přesunout se do vládních evakuačních center. Poškodila také elektrické vedení, přerušila komunikaci a způsobila bleskové záplavy a uzavření silnic.

Mnozí se obávali, aby Yasa nezpůsobila vážnější škody než bouře Winston, která ostrov zasáhla v roce 2016. Zahynulo tehdy přes 40 lidí a desítky tisíc obyvatel přišly o domovy, napsala agentura AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Sněhová kalamita si v Japonsku vyžádala osm mrtvých

11.01.2021 18:12 Aktualizováno Nejméně osm obětí a stovky zraněných si vyžádala sněhová kalamita, která v posledních dnech…

WMO: Ozonová díra nad Antarktidou patřila loni k největším za 40 let

08.01.2021 17:12 Ozonová díra nad Antarktidou se zacelila v posledních prosincových dnech, vloni však patřila k…

Copernicus: Minulý rok byl dosud nejteplejší v Evropě i ve světě

08.01.2021 09:27 Rok 2020 byl v Evropě nejteplejší za dobu záznamů. Celosvětově se vyrovnal dosud rekordnímu roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama