Na Bangladéš se řítí mohutný cyklón Bulbul, 1,5 milionu lidí evakuováno

Indii a jih Bangladéše dnes zasáhl cyklón Bulbul. Z Indie jsou hlášeni první dva mrtví, evakuovány byly zhruba dva miliony lidí, převážně v Bangladéši. Informovala o tom agentura AFP. Bouři doprovází vítr, který může dosáhnout rychlosti až 120 kilometrů v hodině.

Přidejte svůj názor 1 komentář

cyklon
doporučujeme

Podle meteorologické služby v bangladéšské metropoli Dháka nyní intenzita cyklónu polevuje. Měl by se stočit severovýchodním směrem a postupně slábnout. Živel odpoledne zasáhl východoindický stát Západní Bengálsko a sousední Bangladéš.

V Indii byl evakuováno více než 60.000 lidí. Uzavřena jsou letiště a přístavy. Jednoho člověka zabil padající strom v Kalkatě, druhého pád zdi ve státě Urísa na východním pobřeží Indie. První oběti byly hlášeny ještě předtím, než cyklón nabral plnou sílu.

Meteorologický úřad v Dháce vydal před bouří nejvyšší stupeň varování. Bangladéšské úřady také povolaly do zálohy přes 50.000 dobrovolníků a připravily přes 5000 nouzových přístřešků.

V nejvyšší pohotovosti jsou pobřežní oblasti včetně hlavního největšího přístavu Čitágáon, kde byl přerušen veškerý lodní provoz. Cyklón Bulbul s největší pravděpodobností zasáhne také les Sundarbans, který je domovem ohroženého tygra bengálského a největším mangrovovým lesem světa.

Bangladéš, jehož velká část se nachází ve výšce do deseti metrů nad mořem, cyklóny zasahují často. Bouře si v posledních desetiletích vyžádaly statisíce obětí, úřady ale v posledních letech výrazně zlepšily přípravu a při loňském silném cyklónu Fani tak zemřelo jen deset lidí. Bouře Sidr, která zemi zasáhla v roce 2007, si naproti tomu vyžádala nejméně 3000 obětí na životech.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Egypt a Izrael se řítí neobvyklý hurikán

25.10.2019 23:06 Meteorologové sledují shluk bouří nad Středozemním mořem, který by se mohl proměnit v neobvyklý …

Japonsko zasáhla další přírodní katastrofa, po nezvěstných pátrá armáda

25.10.2019 17:25 Jedna žena zemřela a dva další lidé jsou pohřešováni po sesuvech půdy způsobených silnými dešti,…

Expert na počasí vyráží dech. Zemi jsme zničili? Tohle přijde v příštích…

23.10.2019 22:09 Aktualizováno Navzdory všem snahám o stabilizaci klimatických změn je nedokážeme zcela zastavit. To potrvá…

Větrná bouře pustošila východ USA, stovky tisíc lidí zůstaly bez proudu

17.10.2019 16:59 Východní pobřeží Spojených států v okolí New Yorku a Bostonu zasáhla silná bouře, která během noci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama