Na Bombaj se po sto letech řítí silný cyklon. Probíhá evakuace

Indická finanční metropole Bombaj pocítila dopady cyklonu Nisarga, který dnes před polednem SELČ udeřil na západní pobřeží Indie asi 100 kilometrů jižně od města. Z nízko položených oblastí států Maháráštra a Gudžarát indické úřady preventivně evakuovaly na 100.000 lidí, informovala agentura AP.

Nisarga je první silný cyklon, který má zasáhnout Bombaj za více než sto let. Kvůli bouři byl výrazně omezen provoz na bombajském letišti, kde je podle agentury Reuters na dnešek plánováno pouze 19 letů. Letiště, uzavřené kvůli koronavirové krizi, přitom teprve nedávno obnovilo vnitrostátní lety. Mimo provoz je dnes také největší kontejnerový přístav v Bombaji, která je správním střediskem státu Maháráštra a v jejíž oblasti žije přes 18 milionů lidí.

Podle agentury AP jsou pláže ve městě a také bombajské chudinské čtvrti ohroženy záplavami. Vláda apelovala na místní obyvatele, aby zabezpečili své domovy a připravili si základní potřeby pro nouzové situace, jako je kanystr s pitnou vodou, trvanlivé potraviny, svítilna, mobilní telefon a náhradní baterie či lékárnička. Některé chatrče ve slumech, kde byla v úterý nařízena evakuace, již vichr rozmetal.

"Vidím, jak se stromy zmítají ve větru. Všechny pláže ve městě byly uzavřeny. Ulicemi projíždí policejní hlídka a vyzývá občany, aby nevycházeli ven," popsal situaci v Bombaji dnes dopoledne SELČ zpravodaj BBC, podle nějž ve městě od úterý prší a obloha je zlověstně temná.

Příchod cyklonu vzbuzuje obavy také proto, že v Indii stále značně přibývá lidí nakažených koronavirem. Jejich počet již překročil 200.000 a přes 5800 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. V Bombaji a okolí bylo zaznamenáno 55.000 případů infekce a více než 1700 úmrtí lidí nakažených covidem, napsala agentura Reuters.

Bombajské úřady již přesunuly 150 pacientů s koronavirem z provizorní nemocnice nacházející se v nízko položené lokalitě do jiných zdravotnických zařízení.

"Pokud budou nemocnice a kliniky poškozeny cyklonem, město nebude schopné se vypořádat s velkým množstvím případů covidu," varovala indická pobočka humanitární organizace Save the Children.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že Bombaj naposledy zažila silný cyklon v roce 1891. Vláda vyzvala místní obyvatele, aby zabezpečili své domovy a připravili si základní potřeby pro nouzové situace, jako je kanystr s pitnou vodou, trvanlivé potraviny, svítilna, mobilní telefon a náhradní baterie či lékárnička.

Již nyní ve městě hustě prší. "Silné deště jsme zažili, ale cyklon nikdy. Neumíme si představit, jaké škody dokáže napáchat," řekl agentuře Reuters Šantaram Terekar, který bydlí v chatrném jednopokojovém příbytku. Terekar prohlásil, že před příchodem bouře vypnul elektřinu a tenkou plechovou střechu zpevnil nepromokavou plachtou.

Východní pobřeží Indie a Bangladéš před dvěma týdny zpustošil cyklon Amphan. Nejhůře zasáhl státy Bangla (Západní Bengálsko) a Odiša (Urísa), vyžádal si bezmála 100 životů.

Související

Více souvisejících

Indie cyklon

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 8 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nejde o špatná jablka, ale prohnilý strom Hamásu. Izrael se bouří proti zprávě o neutralitě UNRWA

Izrael kritizuje zprávu o neutralitě Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Ta přišla v pondělí s informacemi, že Tel Aviv nikdy nevyjádřil obavy ze zaměstnanců UNRWA, jejichž seznam dostává každoročně od roku 2011.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy