Na Fidži se žene mohutný cyklon Yasa. Lidé zabedňují domy, školy jsou zavřené

Úřady v tichomořském ostrovním státě Fidži uzavřely školy a vyzvaly občany, aby se zásobili nejnutnějšími potravinami a dalšími potřebami kvůli blížícímu se mohutnému cyklonu Yasa. Ten by měl na souostroví mohl dorazit ve čtvrtek pozdě večer místního času (čtvrtek dopoledne SEČ), informovala dnes agentura AFP.

Hurikán
doporučujeme

Bouři, která je řazena do páté, tedy nejvyšší kategorie, doprovází vichr dosahující v poryvech rychlosti 280 kilometrů v hodině, jenž dále sílí. Meteorologové očekávají, že se živel přežene přes dva hlavní fidžijské ostrovy Viti Levu a Vanua Levu.

Přímo v předpokládané dráze cyklonu žije asi 600.000 lidí, což jsou dvě třetiny populace země, uvedl fidžijský úřad pro řešení přírodních katastrof.

"Vyzývám obyvatele, aby zbývající čas dobře využili, ořezali větve stromů, vyčistili stoky, zabednili okna, připravili si lékárničky a podnikli další kroky k zabezpečení svých domovů a komunit," řekl v úterý premiér země Frank Bainimarama. Pokud má někdo pochybnosti o pevnosti svého obydlí, měl by se uchýlit do některého z evakuačních center, uvedly podle CNN úřady.

Podle agentury AFP s sebou cyklon nese rovněž silné srážky a některé ulice ve fidžijském hlavním městě Suva jsou již dnes zatopeny.

V roce 2016 zasáhl Fidži cyklon Winston, jehož vichr dosahoval v poryvech až 325 kilometrů za hodinu. Na souostroví usmrtil 44 lidí a způsobil škody ve výši jedné miliardy dolarů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Sněhová kalamita si v Japonsku vyžádala osm mrtvých

11.01.2021 18:12 Aktualizováno Nejméně osm obětí a stovky zraněných si vyžádala sněhová kalamita, která v posledních dnech…

WMO: Ozonová díra nad Antarktidou patřila loni k největším za 40 let

08.01.2021 17:12 Ozonová díra nad Antarktidou se zacelila v posledních prosincových dnech, vloni však patřila k…

Copernicus: Minulý rok byl dosud nejteplejší v Evropě i ve světě

08.01.2021 09:27 Rok 2020 byl v Evropě nejteplejší za dobu záznamů. Celosvětově se vyrovnal dosud rekordnímu roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama