Na Fidži vyhlášen stav přírodní katastrofy. Udeřil cyklon Yasa, nejsilnější v historii země

Na tichomořské souostroví Fidži dnes udeřil mohutný cyklon Yasa, který s sebou přinesl lijáky a vichr dosahující v poryvech až 345 kilometrů za hodinu. Místní úřady vyhlásily před jeho příchodem stav přírodní katastrofy a nařídily všem obyvatelům, aby si našli bezpečné místo. Podle agentury Reuters se očekává, že Yasa bude nejsilnější bouří v historických záznamech země.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na snímcích, které místní obyvatelé zveřejnili na sociálních sítích, jsou vidět strhané střechy domů a silnice zablokované sesuvy půdy, popadanými stromy a valící se vodou. Bouře nejvyšší, páté kategorie dorazila na fidžijskou pevninu zhruba v 18:00 místního času (7:00 SEČ) v oblasti provincie Bua, která se nachází na jednom ze dvou největších fidžijských ostrovů Vanua Levu.

Fidži je domovem asi milionu lidí a premiér Frank Bainimarama je dnes všechny vyzval, aby si našli bezpečné přístřeší dříve, než začne platit 14hodinový zákaz vycházení. Jeho začátek byl stanoven na 16:00 místního času (5:00 SEČ). "Tato mimořádná bouře zasáhne více nebo méně celou zem," sdělil Bainimarama na videu zveřejněném na facebooku. Dodal, že Yasa bude silnější než bouře Winston, která ostrov zpustošila v roce 2016. Zahynulo tehdy přes 40 lidí a desítky tisíc obyvatel přišly o domovy.

Agentura Reuters napsala, že zákaz vycházení byl vydán v rámci stavu přírodní katastrofy, který má trvat 30 dní. Bainimarama řekl, že v trase, kudy se bude Yasa přesouvat, žije 95 procent občanů země. Lidé se mají připravit na to, že voda zaplaví pobřeží a na moři se vytvoří až desetimetrové vlny. Podle agentury Reuters jsou například v okrese Rakiraki na hlavním ostrově Viti Levu již nyní všechny silnice zatopené. V oblasti žije 30.000 lidí.

Úřady zakázaly provoz veřejné dopravy a zabezpečily 50 zahraničních jachet kotvících u jižních břehů souostroví. "Přesunuli jsme lodě do bezpečí mezi mangrovy, které poskytují dobrou ochranu proti větru," řekla Cynthia Raschová z přístavu na ostrově Viti Levu.

Zahraniční lodě mohou na Fidži od října, do té doby byly tamní přístavy kvůli epidemii koronaviru pro cizince zavřené. Platí ale přísná pravidla a před vplutím do místních vod musejí posádky zůstat 14 dní v karanténě na moři.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Sněhová kalamita si v Japonsku vyžádala osm mrtvých

11.01.2021 18:12 Aktualizováno Nejméně osm obětí a stovky zraněných si vyžádala sněhová kalamita, která v posledních dnech…

WMO: Ozonová díra nad Antarktidou patřila loni k největším za 40 let

08.01.2021 17:12 Ozonová díra nad Antarktidou se zacelila v posledních prosincových dnech, vloni však patřila k…

Copernicus: Minulý rok byl dosud nejteplejší v Evropě i ve světě

08.01.2021 09:27 Rok 2020 byl v Evropě nejteplejší za dobu záznamů. Celosvětově se vyrovnal dosud rekordnímu roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama