Na Filipíny se žene tajfun Vamco. Tisíce lidí evakuovány, obří vlny zaplaví pobřeží

Filipínské úřady v přípravě na příchod tajfunu Vamco evakuovaly tisíce obyvatel východního pobřeží. Souostroví se přitom ještě nevypořádalo s ničivými následky bouře Goni, jež byla dosud nejsilnějším tajfunem tohoto roku, napsala dnes agentura Reuters.

Ilustrační foto

Tajfun Vamco doprovází setrvalý vítr o rychlosti až 125 kilometrů za hodinu a poryvy větru o rychlosti až 155 kilometrů za hodinu. Udeřit má ve středu večer na ostrov Polillo a následně se přesunout severně od hlavního města na ostrově Luzon. Podle předpovědí se má dále mířit k Vietnamu; tamní meteorologové očekávají, že se nad centrální část východoasijské země za doprovodu vydatných srážek dostane v neděli.

Filipínské úřady vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí, které může zaplavit až třímetrové vzedmutí vln, aby opustily své domovy.

Jde už o 21. bouři, která na Filipíny letos udeří. Tajfun Goni si na konci října na Filipínách vyžádal 25 životů, šest lidí se stále pohřešuje. Ostrovní stát, kde žije zhruba 109 milionů lidí, každý rok zažije kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Supertajfun Haiyan v roce 2013 připravil přes 6000 lidí o život a dalších pět milionů lidí o přístřeší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje