Na Honduras se žene další bouře, evakuováno okolí druhého největšího města v zemi

Honduraské úřady dnes kvůli blížící se další tropické bouři nařídily evakuaci oblastí v okolí San Pedro Sula, což je druhé největší město v zemi. Po dvou týdnech může Honduras postihnout druhý ničivý živel, který následuje po bouři Eta.

Počasí

V centrálním Karibiku se nyní tvoří nová bouře, která dostane jméno Jota a podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) může dosáhnout síly hurikánu. Eta v Latinské Americe napáchala velké škody a zabila desítky lidí.

Nová bouře je nyní 540 kilometrů jihovýchodně od jamajského Kingstonu a doprovází ji vítr o rychlosti 65 kilometrů v hodině, meteorologové předpovídají, že by Střední Ameriku mohla zasáhnout v neděli nebo pondělí.

Guatemalský prezident Alejandro Giammattei dnes obvinil rozvinuté země, že svou činností přispívají ke klimatické změně, s níž souvisí ničivé jevy, které postihují chudé země. Giammattei dnes jednal s honduraským prezidentem Juanem Orlandem Hernándezem Alvarem. Řekl, že by vyspělé průmyslové státy měly nést odpovědnost za "škody, které napáchaly na klimatu".

Honduraské úřady nařídily evakuaci údolí v regionu města San Pedro Sula, které leží asi 180 kilometrů severně od honduraské metropole Tegucigalpy. Jde o tutéž oblast, již s plnou silou zasáhla Eta, načež následovaly ničivé záplavy, sesuvy půdy a smrt 60 lidí. Mluvčí honduraské organizace civilní obrany řekla, že v zemi platí na neurčitou dobu vysoký stupeň pohotovosti, který umožňuje evakuaci lidem nařídit.

Nová bouře nese jméno Jota a očekává se, že bude nad teplým mořem v karibské oblasti sílit a že se bude pohybovat po trase bouře Eta.

V Hondurasu se škody zanechané Etou týkají 2,7 milionu lidí. Ze zaplavených domovů muselo odejít 40.000 lidí, kteří jsou stále v provizorních přístřešcích.

Eta byla 28. pojmenovanou bouří letošní hurikánové sezony. Po ní se nad Atlantikem vytvořila Theta, která se přesouvá směrem na severovýchod a v úterý byla jižně od Azorských ostrovů. Jota je 30. pojmenovanou bouří sezony.

Související:

Právě se děje