Počasí: Hurikán Dorian se řítí na Evropu. Co napáchá v Česku?

Nejsilnější hurikán na světě, který prakticky zdevastoval Bahamy, se stáčí směrem k Evropě. Podle odborníků dorazí už příští týden. Serveru EuroZprávy.cz to řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

Hurikán Dorian
doporučujeme

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) tvrdí, že Dorian během dneška opět zeslábne, druhé kategorie by mohl dosáhnout ještě před příchodem k pobřeží Severní Karolíny, kde je očekáván večer místního času (v noci na pátek).

V pátek se hurikán podle meteorologů od americké pevniny odpoutá a zamíří severovýchodním směrem nad Atlantik a o víkendu by pak mohl zasáhnout kanadskou provincii Nové Skotsko a následně kanadský ostrov Newfoundland.

Následně se stočí k Evropě a očekává se, že 11. září dorazí nad Velkou Británii. "Pokud vznikne hurikán nad Atlantikem, může mít dopad na počasí i ve střední Evropě a to se zpoždění většinou 7 až 14 dnů," řekla serveru EuroZprávy.cz Honsová.

Dodala, že vliv na počasí u nás mají zejména ty hurikány, které se z Karibského moře vydají na sever podél pobřeží Spojených států a po svém zeslábnutí se často mění na běžnou tlakovou níží nad severním Atlantikem.

"Přesně to bude osud hurikánu Dorian. Do Evropy přináší velmi větrné a deštivé počasí. Naposledy počasí u nás ovlivnil exhurikán Maria v říjnu 2017," předpovídá meteoroložka. 

Bilance řádění hurikánu Dorian na Bahamách vzrostla na nejméně 20 mrtvých. Akutní pomoc nezbytnou k přežití potřebuje na bahamských ostrovech Abaco a Grand Bahama asi 70.000 lidí. 

Střed bouře se ve středu před půlnocí místního času (dnes brzy ráno SELČ) nacházel nad mořem u amerického státu Jižní Karolína a mířil severovýchodním směrem rychlostí 11 kilometrů v hodině.

Během několika uplynulých hodin navíc opět zesílil z druhé na třetí kategorii hurikánu, aktuálně ho doprovází vítr o rychlosti 185 kilometrů v hodině.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet přírodních katastrof roste. Humanitární pomoc bude potřebovat stále…

13.10.2020 14:55 Počet přírodních katastrof se v posledních 20 letech výrazně zvýšil. Upozorňuje na to dnes Světová…

Hurikán Delta zasáhl jih USA, zeslábl na nejnižší stupeň

10.10.2020 08:51 Hurikán Delta, který v pátek dorazil na pobřeží amerického státu Louisiana, přinesl na jih USA…

Louisiana s obavami čeká na hurikán Delta, ulice měst jsou liduprázdné

09.10.2020 09:14 Americká Louisiana se připravuje na úder hurikánu Delta, který se blíží z Mexického zálivu. Na…

Hurikán Delta se prohnal Mexikem a míří k USA, hladina oceánu se zvedne o…

08.10.2020 12:06 Hurikán Delta přešel nad mexickým poloostrovem Yucatán a míří k jižnímu pobřeží Spojených států. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama