Počasí v USA: Západ se potýká se silným sněžením, na jihu země padají teplotní rekordy

Západ USA zasáhly přes sváteční víkend silné sněhové bouře, kvůli nimž místní úřady uzavřely části některých dálnic a dalších silnic; desetitisíce lidí přišly o dodávky elektrického proudu. Jih Kalifornie se potýkal se silným deštěm, kvůli němuž se uvolňovalo kamení na pobřežní dálnici u San Franciska.

Ilustrační foto

Silný vítr v oblasti rovněž vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení. Na jihu USA zase padaly teplotní rekordy, město Wichita Falls v Texasu v pátek naměřilo téměř 33 stupňů Celsia.

Sněhové bouře zasáhly oblast od San Diega po Seattle. U města Port Angeles ve státu Washington napadlo za víkend asi 30 centimetrů sněhu, v Portlandu v Oregonu se čeká celkem asi šest centimetrů. U města Reno v Nevadě se kvůli sněhu a špatné viditelnosti srazilo asi 20 aut a tři lidé utrpěli zranění.

Guvernér Nevady Steve Sisolak dnes uzavřel všechny státní úřady a místní policie vyzývá obyvatele, aby odložili veškeré cesty, které nejsou zcela nezbytné.

Americká Národní meteorologická služba (NWS) vydala varování před bouřemi pro oblast jezera Tahoe a další části na východě Kalifornie až po oblast severně od Los Angeles. U jezera Tahoe napadlo za poslední dny asi 50 centimetrů sněhu, město Truckee ležící nedaleko jezera hlásí asi 30 centimetrů. V nejvyšších polohách pohoří Sierra Nevada, jež přesahuje 4000 metrů nad mořem, podle meteorologů napadne až 2,4 metru nové pokrývky.

Sněžení v horách je však v Kalifornii vítané, stát se totiž letos potýká s rekordními suchy a místní meteorology znepokojoval úbytek sněhové pokrývky, která je na jaře důležitým zdrojem vody pro níže položené části státu. Nyní v horách leží 114 až 137 procent obvyklé sněhové pokrývky, přičemž se podle kalifornského vodohospodářského úřadu ještě očekává další sněžení.

Na pobřeží Kalifornie přinesly bouře vydatný déšť, úřady tam kvůli sesuvům půdy musely uzavřít část pobřežní dálnice u San Franciska. V průsmyku San Marcos u města Santa Barbara spadlo za den 4,5 centimetru srážek, losangeleské mezinárodní letiště muselo kvůli zatékající vodě do elektrických zařízení dočasně uzavřít svůj pátý terminál.

Některé oblasti na jihu USA zaznamenaly rekordně vysoké teploty. Kromě města Wichita Falls ohlásil nejvyšší dosud měřenou prosincovou teplotu také Houston s 28 stupni Celsia, přístav Galveston svůj předchozí rekord vyrovnal.

Nezvykle vysoké teploty spojené s nízkou vlhkostí a větrem podle NWS zvyšují na některých místech na jihu USA riziko požárů. Meteorologická služba vydala varování zejména pro severozápad Texasu a západ Oklahomy.

Témata: USA | Počasí | sníh | EuroZprávy.cz

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Počasí: Většinu Česka dnes zasáhne silný vítr

17.01.2022 06:30 Většinu Česka zasáhne v pondělí od rána silný vítr. V nárazech dosáhne místy rychlosti 55 až 70…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v New Yorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

V Grónsku naměřili až o 30 stupňů vyšší teploty, než je sezónní průměr

22.12.2021 16:23 Dánští meteorologové v Grónsku v posledních dnech naměřili o 20 stupňů Celsia a v některých…

Související:

Právě se děje

reklama