Počasí v USA: Západ se potýká se silným sněžením, na jihu země padají teplotní rekordy

Západ USA zasáhly přes sváteční víkend silné sněhové bouře, kvůli nimž místní úřady uzavřely části některých dálnic a dalších silnic; desetitisíce lidí přišly o dodávky elektrického proudu. Jih Kalifornie se potýkal se silným deštěm, kvůli němuž se uvolňovalo kamení na pobřežní dálnici u San Franciska.

Ilustrační foto

Silný vítr v oblasti rovněž vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení. Na jihu USA zase padaly teplotní rekordy, město Wichita Falls v Texasu v pátek naměřilo téměř 33 stupňů Celsia.

Sněhové bouře zasáhly oblast od San Diega po Seattle. U města Port Angeles ve státu Washington napadlo za víkend asi 30 centimetrů sněhu, v Portlandu v Oregonu se čeká celkem asi šest centimetrů. U města Reno v Nevadě se kvůli sněhu a špatné viditelnosti srazilo asi 20 aut a tři lidé utrpěli zranění.

Guvernér Nevady Steve Sisolak dnes uzavřel všechny státní úřady a místní policie vyzývá obyvatele, aby odložili veškeré cesty, které nejsou zcela nezbytné.

Americká Národní meteorologická služba (NWS) vydala varování před bouřemi pro oblast jezera Tahoe a další části na východě Kalifornie až po oblast severně od Los Angeles. U jezera Tahoe napadlo za poslední dny asi 50 centimetrů sněhu, město Truckee ležící nedaleko jezera hlásí asi 30 centimetrů. V nejvyšších polohách pohoří Sierra Nevada, jež přesahuje 4000 metrů nad mořem, podle meteorologů napadne až 2,4 metru nové pokrývky.

Sněžení v horách je však v Kalifornii vítané, stát se totiž letos potýká s rekordními suchy a místní meteorology znepokojoval úbytek sněhové pokrývky, která je na jaře důležitým zdrojem vody pro níže položené části státu. Nyní v horách leží 114 až 137 procent obvyklé sněhové pokrývky, přičemž se podle kalifornského vodohospodářského úřadu ještě očekává další sněžení.

Na pobřeží Kalifornie přinesly bouře vydatný déšť, úřady tam kvůli sesuvům půdy musely uzavřít část pobřežní dálnice u San Franciska. V průsmyku San Marcos u města Santa Barbara spadlo za den 4,5 centimetru srážek, losangeleské mezinárodní letiště muselo kvůli zatékající vodě do elektrických zařízení dočasně uzavřít svůj pátý terminál.

Některé oblasti na jihu USA zaznamenaly rekordně vysoké teploty. Kromě města Wichita Falls ohlásil nejvyšší dosud měřenou prosincovou teplotu také Houston s 28 stupni Celsia, přístav Galveston svůj předchozí rekord vyrovnal.

Nezvykle vysoké teploty spojené s nízkou vlhkostí a větrem podle NWS zvyšují na některých místech na jihu USA riziko požárů. Meteorologická služba vydala varování zejména pro severozápad Texasu a západ Oklahomy.

Témata: USA | Počasí | sníh | EuroZprávy.cz

Mimořádně silná sluneční bouře může zasáhnout a ochromit Zemi, obávají se…

29.01.2022 10:41 Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v…

Předpověď počasí slibuje větrný víkend, ochladí se až během neděle

29.01.2022 06:30 V Česku začal poslední lednový víkend, který bude poměrně větrný. Vyplývá to z předpovědi Českého…

ÚS uzavřel korupční kauzu Ratha, zamítl stížnost na medializaci a…

28.01.2022 09:09 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední…

Testy v pátek odhalily 47.220 nových případů covidu

29.01.2022 08:36 Testy v pátek odhalily 47.220 nových případů covidu-19 v Česku. Byl to druhý nejvyšší denní nárůst…

Laboratoře přestanou v pondělí u PCR testů vyšetřovat varianty koronaviru

27.01.2022 22:00 Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými…

V Grónsku naměřili až o 30 stupňů vyšší teploty, než je sezónní průměr

22.12.2021 16:23 Dánští meteorologové v Grónsku v posledních dnech naměřili o 20 stupňů Celsia a v některých…

Související:

Právě se děje

reklama