Severovýchod USA bičuje silná bouře, New York očekává až 60 cm sněhu

Na severovýchod Spojených států udeřila první letošní sněhová bouře, při níž by podle meteorologů mohlo na některých místech Pensylvánie a New Yorku napadnout až 60 centimetrů sněhu. Silné sněžení doprovází také vítr o rychlosti až 80 kilometrů v hodině.

Ilustrační foto

Americká Národní meteorologická služba (NWS) proto vyzývá občany, aby co nejméně cestovali, varuje také před možnými výpadky elektřiny. Panují rovněž obavy z toho, že by bouře mohla narušit i distribuci vakcíny proti covidu-19, napsala agentura Reuters.

NWS upozornila, že v nejhůře zasažených oblastech bude cestování nebezpečné až nemožné. Ve městě New York k dnešnímu ránu místního času (odpoledne SEČ) napadlo stejně sněhu jako loňskou zimu při všech sněhových bouřích dohromady. Tři letiště, které město obsluhují, musely zrušit asi 20 až 30 procent letů, omezení postihlo také železniční dopravu.

Starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval obyvatele, aby situaci "brali vážně", jedná se podle něj totiž o bouři, kterou město nezažilo několik let. Kvůli živlu se ještě více omezil již tak pozastavený život v nejlidnatějším americkém městě. Školy přešly plně na distanční výuku, není možné se najíst ani na zahrádkách restaurací a neplují trajekty.

zdroj: YouTube

Podle Reuters byly podmínky na silnicích na mnoha místech zrádné, na dálnici I-80 v Pensylvánii zemřeli dva lidé a řada dalších utrpěla zranění v havárii asi 60 vozidel. V New Yorku se zranilo šest lidí při hromadné havárii 27 automobilů.

Živel se přehnal také přes metropoli Washington a státy Virginia a Západní Virginia. Celkem zasáhl oblast, na které žije asi 50 milionů lidí. V příštích hodinách by se měla bouře přesunout nad město Boston a části Nové Anglie, pak zamíří nad Atlantický oceán.

"Sledujeme velmi pozorně distribuci vakcíny," řekl guvernér státu New Jersey, kde státní dopravní společnost NJ Transit pozastavila i pro dnešek veškerou vlakovou dopravu a významně omezila autobusové spoje. "Pokud jsme už tak neměli dost starostí, tak je tohle další rozměr", poznamenal s tím, že dodávku očkovacích látek vyvinutých společností Pfizer očekávalo mezi středou a pátkem 35 tamních nemocnic. Situaci ohledně rozvozu vakcíny sleduje také federální ministerstvo zdravotnictví.

Související:

Právě se děje