Sezona hurikánů začíná. Letos bude aktivnější, než obvykle

Letošní sezona hurikánů nad Atlantským oceánem a východním Pacifikem bude aktivnější, než je průměr, předpovídají mexičtí odborníci. Informovala o tom agentura AP. Na východě Tichého oceánu sezona tropických bouří již začala, nad Atlantikem začne 1. června.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán
doporučujeme

"Tento rok nad oběma oceány očekáváme aktivnější sezonu. Bude tedy víc tropických bouří, než je běžné," uvedla podle AP ředitelka mexické národní vodní komise Blanca Jiménezová. Středoamerické Mexiko se v období bouří potýká s prudkými vichry a dešti na pobřežích Tichého i Atlantského oceánu.

Nad Atlantikem se podle úřadu letos utvoří 15 až 19 bouří, jejichž vítr dosáhne určité síly a budou proto pro svou význačnost a potenciální nebezpečí pojmenovány. Jména slouží pro lepší komunikaci veřejnosti a úřadů. Atlantský oceán v dlouhodobém průměru zaznamená 12 takových bouří, které většinou postupují od východu na západ a zasahují Karibik a východní pobřeží Spojených států.

Na východě Tichého oceánu vznikne okolo 15 až 18 bouří, dlouhodobý roční průměr je v této oblasti 15 za sezonu, uvádí komise. Celkem nad oběma oceány může do konce roku vzniknout sedm až devět silných hurikánů. Loňský rok jich bylo sedm.

Nejsilnějších bouří předchozí sezony byl hurikán Dorian z přelomu srpna a září, který zpustošil souostroví Bahamy a vyžádal si tam nejméně 50 životů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Západ Austrálie postihla nejsilnější bouře za deset let

24.05.2020 16:20 Asi 50.000 domácností a podniků na západě Austrálie se dnes ocitlo bez proudu v důsledku silné…

Meteorologové letos v Atlantiku čekají až šest velkých hurikánů

21.05.2020 18:45 Americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) pro letošní hurikánovou sezonu v Atlantickém…

Supercyklon Amphan má v Indii a Bangladéši už 84 obětí, Kalkata je…

21.05.2020 13:50 Aktualizováno Již nejméně 84 obětí si vyžádal cyklon Amphan, který se přehnal přes východní Indii a Bangladéš. S…

Supercyklon Amphan: Indie a Bangladéš čekají katastrofu, pokračuje obří…

19.05.2020 15:28 Miliony obyvatel východní části Indie a Bangladéše se připravují na příchod mohutného cyklonu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy