Sezona hurikánů začíná. Letos bude aktivnější, než obvykle

Letošní sezona hurikánů nad Atlantským oceánem a východním Pacifikem bude aktivnější, než je průměr, předpovídají mexičtí odborníci. Informovala o tom agentura AP. Na východě Tichého oceánu sezona tropických bouří již začala, nad Atlantikem začne 1. června.

Hurikán
doporučujeme

"Tento rok nad oběma oceány očekáváme aktivnější sezonu. Bude tedy víc tropických bouří, než je běžné," uvedla podle AP ředitelka mexické národní vodní komise Blanca Jiménezová. Středoamerické Mexiko se v období bouří potýká s prudkými vichry a dešti na pobřežích Tichého i Atlantského oceánu.

Nad Atlantikem se podle úřadu letos utvoří 15 až 19 bouří, jejichž vítr dosáhne určité síly a budou proto pro svou význačnost a potenciální nebezpečí pojmenovány. Jména slouží pro lepší komunikaci veřejnosti a úřadů. Atlantský oceán v dlouhodobém průměru zaznamená 12 takových bouří, které většinou postupují od východu na západ a zasahují Karibik a východní pobřeží Spojených států.

Na východě Tichého oceánu vznikne okolo 15 až 18 bouří, dlouhodobý roční průměr je v této oblasti 15 za sezonu, uvádí komise. Celkem nad oběma oceány může do konce roku vzniknout sedm až devět silných hurikánů. Loňský rok jich bylo sedm.

Nejsilnějších bouří předchozí sezony byl hurikán Dorian z přelomu srpna a září, který zpustošil souostroví Bahamy a vyžádal si tam nejméně 50 životů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

22.09.2020 08:43 Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta…

Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

18.09.2020 20:14 Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad…

Bouře Sally zesílila na hurikán druhé kategorie, už bičuje jih USA

16.09.2020 14:08 Aktualizováno Oblasti na jihu Spojených států už začaly pociťovat dopady bouře Sally, která se na americké…

K Bermudám se blíží hurikán Paulette

13.09.2020 16:54 Aktualizováno Tropická bouře Paulette nad Atlantikem zesílila na hurikán a pohybuje se směrem k souostroví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama