Silný tajfun Hagibis zasáhl Japonsko, udeřilo i zemětřesení

Tajfun Hagibis, označovaný za nejsilnější v regionu za posledních 60 let, si dnes na centrálním japonském ostrově Honšú vyžádal nejméně dvě oběti, dalších deset lidí je pohřešováno. Informovala o tom agentura Kjódó.

tajfun Hagibis
doporučujeme

Úřady vyzvaly sedm milionů obyvatel, aby opustily své domovy. Živel, který doprovází vítr o rychlosti 180 kilometrů v hodině, dosud připravil o dodávky elektrické energie přes 270.000 domácností. Postiženou oblast zároveň postihlo zemětřesení o síle 5,7 stupně s epicentrem východně od pobřeží prefektury Čiba.

Odpoledne SELČ oko tajfunu zasáhlo Tokio. Experti varovali obyvatele metropole, aby nespoléhali na falešný pocit bezpečí. Ač je město výborně připraveno na zemětřesení, je velice citlivé na záplavy. Pod úrovní hladiny moře zde totiž žije 1,5 milionu lidí.

Doposud jsou hlášeni dva mrtví. Ve městě Ičihara nárazy větru převrátily automobil, v němž zahynul padesátiletý muž. Další člověk pak zahynul poté, co jeho auto odnesl proud vody. Kjódó eviduje nejméně 90 zraněných.

"Čekejte liják, jaký jste ještě neviděli. Postarejte se, abyste ochránili své životy," vyzval Japonce mluvčí meteorologů Jasuši Kadžihara. Bouře může podle něj zasáhnout i oblasti považované dosud za bezpečné. Obyvatelé východního pobřeží se mají uchýlit do pokud možno masivních budov, nejméně do druhého poschodí.

Hlášeny jsou také sesuvy půdy, které zničily několik domů. Podrobnější informace o škodách ale zatím oznámeny nebyly. Situace se podle meteorologů uklidní v neděli, kdy se tajfun vzdálí od japonských břehů.

Hladiny řek stoupají, dvě řeky v okolí Tokia se vylily z břehů. Na několika místech rozbouřené moře převrátilo zakotvené jachty a některé pobřežní obce jsou zaplavené, uvedla agentura Kjódó. Závody automobilek Honda a Toyota v metropolitní oblasti zastavily provoz.

Vlaky včetně vysokorychlostních nejezdí, tokijské mezinárodní letiště Haneda bylo uzavřeno, stejně jako letiště ve městech Nagoja a Ósaka. K záchranářským operacím bylo povoláno 17.000 policistů a vojáků.

Tajfun postupuje severovýchodním směrem rychlostí asi 35 kilometrů v hodině, rychlost větru v jeho středu dosahuje až 180 kilometrů za hodinu. V okolí Tokia byly otevřeny desítky provizorních středisek pro evakuované. Meteorologové varují, že ve městě může za víkend spadnout až tisíc milimetrů srážek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

22.09.2020 08:43 Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta…

Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

18.09.2020 20:14 Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad…

Bouře Sally zesílila na hurikán druhé kategorie, už bičuje jih USA

16.09.2020 14:08 Aktualizováno Oblasti na jihu Spojených států už začaly pociťovat dopady bouře Sally, která se na americké…

K Bermudám se blíží hurikán Paulette

13.09.2020 16:54 Aktualizováno Tropická bouře Paulette nad Atlantikem zesílila na hurikán a pohybuje se směrem k souostroví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama