Supercyklon Amphan: Indie a Bangladéš čekají katastrofu, pokračuje obří evakuace

Miliony obyvatel východní části Indie a Bangladéše se připravují na příchod mohutného cyklonu Amphan, který by měl podle očekávání meteorologů oblast zasáhnout ve středu. Na pobřeží jsou evakuovány statisíce lidí. Bangladéšské úřady vyzvaly rybáře, aby se vrátili na břeh, a ohlásily uzavření přístavů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Cyklon Amphan, který postupuje směrem k Bengálskému zálivu, doprovázejí lijáky a vichr o rychlosti dosahující 240 kilometrů za hodinu, v nárazech až 265 kilometrů za hodinu. Přestože vítr by měl s příchodem živlu na pevninu zeslábnout, mohlo by se jednat o jednu z největších bouří, kterou Indie zažila za poslední desetiletí.

V indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) probíhá od pondělí evakuace více než 200.000 lidí, dalších 20.000 osob má být přesunuto do bezpečí v sousedním státě Urísa. Provizorní přístřešky jsou zřizovány ve vládních a školních budovách i z karanténních středisek původně zřízených pro lidi nakažené koronavirem.

"V Bangladéši hodláme evakuovat až 2,2 milionu lidí. Budeme se snažit, aby nebyly žádné oběti na životech," řekl podle BBC Enamur Rahmán z bangladéšského úřadu pro zvládání katastrof. Lidé jsou evakuováni z nízko položených pobřežních oblastí a z ostrovů, které jsou zvlášť ohrožené náhlým vzestupem hladiny moře.

Vzhledem k šíření nákazy koronavirem bangladéšská metropole Dháka zdvojnásobila počet provizorních přístřešků, aby evakuovaní lidé měli kolem sebe více prostoru. V přístřeších má platit povinnost nosit roušky. "V přístřešcích máme také oddělené izolační místnosti, pokud bychom odhalili někoho infikovaného," dodal Rahmán.

V indickém státě Bangla úředníci vyzývají z tlampačů lidi, aby v provizorních zařízeních udržovali odstup a nosili roušky. Ve státě Urísa jsou v přístřešcích místa pro 1,1 milionu lidí; tyto kapacity ale nebudou s největší pravděpodobností využity. "Připravili jsme mýdlo, vodu na mytí rukou a roušky," řekl AFP místní představitel Pradíp Kumár.

V Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, počet nakažených koronavirem od začátku epidemie přesáhl 100.000, z nichž 3000 s nemocí covid-19 zemřely. Bangladéš se 160milionovou populací registruje 20.995 případů infekce koronavirem a 314 úmrtí.

Cyklon míří do Bengálského zálivu a pravděpodobně ve středu odpoledne či večer místního času udeří na pevninu. Mohl by to být nejsilnější cyklon, který region zasáhne od listopadu 2007, kdy si řádění bouře Sidr vyžádalo více než 3000 obětí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sever Indie zasáhla vlna veder, v Dillí bylo 47,6 stupně Celsia

27.05.2020 14:52 Indii, která se v současné době potýká s epidemií nemoci covid-19 a také s hejny kobylek ničících…

Západ Austrálie postihla nejsilnější bouře za deset let

24.05.2020 16:20 Asi 50.000 domácností a podniků na západě Austrálie se dnes ocitlo bez proudu v důsledku silné…

Meteorologové letos v Atlantiku čekají až šest velkých hurikánů

21.05.2020 18:45 Americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) pro letošní hurikánovou sezonu v Atlantickém…

Supercyklon Amphan má v Indii a Bangladéši už 84 obětí, Kalkata je…

21.05.2020 13:50 Aktualizováno Již nejméně 84 obětí si vyžádal cyklon Amphan, který se přehnal přes východní Indii a Bangladéš. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy