Tajfun Goni zanechává na Filipínách spoušť, počet obětí roste +VIDEO

Již 20 lidí zahynulo v důsledku tajfunu Goni, který v neděli udeřil na Filipíny s vichrem dosahujícím v nárazech 310 kilometrů v hodině. S odvoláním na novou bilanci filipínského úřadu pro řešení katastrof o tom dnes informovala agentura Reuters. Letos dosud nejsilnější tajfun na souostroví srovnal se zemí 20.000 domů a více než 55.000 dalších bylo poškozeno, sdělily úřady.

Tajfun Goni

Na hlavním filipínském ostrově Luzon, kde se soustřeďují dvě třetiny filipínské ekonomiky, živel přerušil dodávky elektřiny do 50.000 domácností. Škody na úrodě rýže, kukuřice a dalších plodin byly podle ministerstva zemědělství zatím vyčísleny na 35 milionů dolarů. Poničeno bylo také množství mostů, silnic a veřejných budov.

zdroj: YouTube

Filipínské úřady před příchodem bouře evakuovaly více než 345.000 lidí, což podle nich zabránilo mnoha úmrtím. Úřady rovněž musely zavést opatření, aby se v evakuačních centrech nezačal šířit koronavirus. V některých z nich jsou proto lidé umístěni ve stanech.

Na přelet nad postiženým územím se dnes vydal filipínský prezident Rodrigo Duterte. Varoval přitom, že nad Pacifikem se již formuje další bouře Atsani, která by měla na souostroví udeřit koncem tohoto týdne. Tajfun Goni, který již zeslábl na tropickou bouři, mezitím postupuje směrem k Vietnamu, na jehož centrálním pobřeží je očekáván ve středu večer místního času (odpoledne SEČ).

Všechny oběti tajfunu Goni pocházejí z filipínských provincií Albay a Catanduanes, které leží jižně od metropole Manily. Podle Červeného kříže obyvatelé ostrova Catanduanes nemají od neděle přístup k elektřině, pitné vodě a nefungují tam telekomunikační linky, takže informací z oblasti je málo.

Ostrovní stát Filipíny, kde žije zhruba 109 milionů lidí, každý rok zažije kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Supertajfun Haiyan v roce 2013 připravil přes 6000 lidí o život a dalších pět milionů lidí o přístřeší.

Související:

Právě se děje