Tajfun Haishen zasáhl Jižní Koreu. Japonsko začíná sčítat škody, několik zraněných

Tajfun Haishen, který si na jihozápadě Japonska vyžádal o víkendu jednoho mrtvého a přes 50 zraněných, dnes udeřil v Jižní Koreji, kam rovněž přinesl prudké deště a silný vítr. Na deseti jihokorejských letištích bylo zrušeno více než 300 letů, nevyjely ani některé vlakové spoje. Zhruba 25.000 jihokorejských domácností je kvůli řádění tajfunu bez elektřiny, píše agentura AP.

Jihozápad Japonska zasáhl tajfun Haishen. (7.9.2020)
doporučujeme

Na území Jižní Koreje se Haishen dostal v oblasti města Ulsan. Úřady vydaly varování před tajfunem pro turistický ostrov Čedžu a další jižní části země, jako je provincie Kjongsang namdo. Živel v postižených oblastech ničil budovy, porážel stromy, zaplavil silnice a zranil nejméně pět lidí. Tisíce člunů byly odvolány z moře a více než 1600 obyvatel bylo evakuováno kvůli obavám ze sesuvů půdy.

Tajfun přerušil dodávky elektřiny do více než 75.000 domácností na jihu Korejského poloostrova, do více než 49.000 domovů byly dodávky již obnoveny, napsala agentura AP. Vichr tajfunu ráno místního času dosahoval rychlosti 144 kilometrů za hodinu, postupně ale slábl a odpoledne (dopoledne SELČ) měl rychlost 108 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů během následujících šesti hodin tajfun zeslábne na tropickou bouři.

V Japonsku dnes ve 13:00 místního času (6:00 SELČ) stále nemělo elektřinu asi 290.000 odběratelů. Hlášeno je přes 50 zraněných, čtyři lidé se po sesuvu bahna pohřešují, uvedla agentura Reuters. Jeden člověk zahynul, oznámil podle agentury AFP mluvčí vlády Jošihide Suga.

I poté, co se srdce bouře přesunulo ke Korejskému poloostrovu, zůstávala doprava na jihu Japonska ochromená. Nejezdily rychlovlaky a většina dnešních vnitrostátních letů začínajících či končících na místních letištích byla zrušena.

Haishen je třetí tajfun, který danou oblast zasáhl v rozmezí tří týdnů. O víkendu dorazil nad Okinawu a další jižní japonské ostrovy, přičemž jej provázel vítr o rychlosti přesahující 150 kilometrů za hodinu. Na západě Japonska byly kvůli tajfunu uzavřeny továrny, školy i úřady.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Sněhová kalamita si v Japonsku vyžádala osm mrtvých

11.01.2021 18:12 Aktualizováno Nejméně osm obětí a stovky zraněných si vyžádala sněhová kalamita, která v posledních dnech…

WMO: Ozonová díra nad Antarktidou patřila loni k největším za 40 let

08.01.2021 17:12 Ozonová díra nad Antarktidou se zacelila v posledních prosincových dnech, vloni však patřila k…

Copernicus: Minulý rok byl dosud nejteplejší v Evropě i ve světě

08.01.2021 09:27 Rok 2020 byl v Evropě nejteplejší za dobu záznamů. Celosvětově se vyrovnal dosud rekordnímu roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama