Tajfun Haishen zasáhl Jižní Koreu. Japonsko začíná sčítat škody, několik zraněných

Tajfun Haishen, který si na jihozápadě Japonska vyžádal o víkendu jednoho mrtvého a přes 50 zraněných, dnes udeřil v Jižní Koreji, kam rovněž přinesl prudké deště a silný vítr. Na deseti jihokorejských letištích bylo zrušeno více než 300 letů, nevyjely ani některé vlakové spoje. Zhruba 25.000 jihokorejských domácností je kvůli řádění tajfunu bez elektřiny, píše agentura AP.

Jihozápad Japonska zasáhl tajfun Haishen. (7.9.2020)
doporučujeme

Na území Jižní Koreje se Haishen dostal v oblasti města Ulsan. Úřady vydaly varování před tajfunem pro turistický ostrov Čedžu a další jižní části země, jako je provincie Kjongsang namdo. Živel v postižených oblastech ničil budovy, porážel stromy, zaplavil silnice a zranil nejméně pět lidí. Tisíce člunů byly odvolány z moře a více než 1600 obyvatel bylo evakuováno kvůli obavám ze sesuvů půdy.

Tajfun přerušil dodávky elektřiny do více než 75.000 domácností na jihu Korejského poloostrova, do více než 49.000 domovů byly dodávky již obnoveny, napsala agentura AP. Vichr tajfunu ráno místního času dosahoval rychlosti 144 kilometrů za hodinu, postupně ale slábl a odpoledne (dopoledne SELČ) měl rychlost 108 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů během následujících šesti hodin tajfun zeslábne na tropickou bouři.

V Japonsku dnes ve 13:00 místního času (6:00 SELČ) stále nemělo elektřinu asi 290.000 odběratelů. Hlášeno je přes 50 zraněných, čtyři lidé se po sesuvu bahna pohřešují, uvedla agentura Reuters. Jeden člověk zahynul, oznámil podle agentury AFP mluvčí vlády Jošihide Suga.

I poté, co se srdce bouře přesunulo ke Korejskému poloostrovu, zůstávala doprava na jihu Japonska ochromená. Nejezdily rychlovlaky a většina dnešních vnitrostátních letů začínajících či končících na místních letištích byla zrušena.

Haishen je třetí tajfun, který danou oblast zasáhl v rozmezí tří týdnů. O víkendu dorazil nad Okinawu a další jižní japonské ostrovy, přičemž jej provázel vítr o rychlosti přesahující 150 kilometrů za hodinu. Na západě Japonska byly kvůli tajfunu uzavřeny továrny, školy i úřady.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

22.09.2020 08:43 Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta…

Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

18.09.2020 20:14 Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad…

Bouře Sally zesílila na hurikán druhé kategorie, už bičuje jih USA

16.09.2020 14:08 Aktualizováno Oblasti na jihu Spojených států už začaly pociťovat dopady bouře Sally, která se na americké…

K Bermudám se blíží hurikán Paulette

13.09.2020 16:54 Aktualizováno Tropická bouře Paulette nad Atlantikem zesílila na hurikán a pohybuje se směrem k souostroví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama