Tajfun Vamco se prohnal přes Filipíny. Zahynulo nejméně 39 lidí, metropole je pod vodou

Nejméně 39 mrtvých a 22 pohřešovaných si již na Filipínách vyžádal tajfun Vamco, který na souostroví přinesl rozsáhlé záplavy. Podle agentury AP o tom dnes informovala filipínská armáda.

Ilustrační foto

V metropoli Manile a okolních provinciích se kvůli bouři ocitlo bez elektřiny 3,8 milionu domácností. V mnoha oblastech se už ale podařilo dodávky elektrické energie obnovit. Úřady předpokládají, že plně budou dodávky obnoveny do tří dnů.

Živel se přehnal přes hlavní filipínský ostrov Luzon v noci ze středy na čtvrtek a v Manile způsobil nejhorší povodeň za poslední roky. Vládní úřady i školy zůstávají i dnes zavřené.

V hlavním městě, které má 12 milionů obyvatel, velká voda zatopila desítky tisíc domů nacházejících se na nízko položených předměstích. Mnozí obyvatelé museli vylézt na střechu a počkat, až se k nim dostanou záchranáři s gumovými čluny.

zdroj: YouTube

Do bezpečí bylo na Filipínách evakuováno více než 350.000 lidí, převážně obyvatel pobřežních a nízko položených oblastí.

Tajfun Vamco nyní postupuje k centrálnímu Vietnamu, kde ničivé záplavy a sesuvy půdy od začátku října usmrtily nejméně 160 lidí. Na vietnamskou pevninu by měl tajfun udeřit v sobotu.

Související:

Právě se děje