Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry

Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a následovala nejteplejší listopadová noc v historii. Vysoké by měly zůstat i dnes. Úřady ve státě Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, varují před vysokým rizikem lesních požárů a zakázaly rozdělávání ohňů. Informují o tom světové agentury.

Požáry v Austrálii, foto: @gretathunberg
doporučujeme

Ve vnitrozemí v západní části Nového Jižního Walesu, v nejsušším státě Jižní Austrálie a v severní Viktorii se teploty v sobotu blížily dokonce 45 stupňům. Úřady pro některé části kontinentu předpovídají pěti až šestidenní vlnu veder.

Léto začíná na jižní polokouli ve stejný čas jako zima na severu. Během loňského "černého léta", jak je přezdil premiér Scott Morrison, zdevastovaly lesní požáry na australském kontinentu přes 12 milionů hektarů půdy. Zabily více než 30 lidí a podle odhadu asi miliardu zvířat. Meteorologové ale minulý čtvrtek vydali prognózu, podle níž by letošní léto mělo být spíš vlhčí a na požáry chudší.

Podle klimatické studie australského meteorologického úřadu a vědeckého ústavu Csiro zveřejněné v polovině listopadu se Austrálie zahřívá více než průměr planety. Od roku 1910 se její klima oteplilo v průměru o 1,44 stupně. Délka sezony lesních požárů se prodlužuje od 50. let 20. století.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Sněhová kalamita si v Japonsku vyžádala osm mrtvých

11.01.2021 18:12 Aktualizováno Nejméně osm obětí a stovky zraněných si vyžádala sněhová kalamita, která v posledních dnech…

WMO: Ozonová díra nad Antarktidou patřila loni k největším za 40 let

08.01.2021 17:12 Ozonová díra nad Antarktidou se zacelila v posledních prosincových dnech, vloni však patřila k…

Copernicus: Minulý rok byl dosud nejteplejší v Evropě i ve světě

08.01.2021 09:27 Rok 2020 byl v Evropě nejteplejší za dobu záznamů. Celosvětově se vyrovnal dosud rekordnímu roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama