Tropická bouře Eta zasáhla jih Floridy. Může zesílit na hurikán, varují meteorologové

Na jih Floridy dnes udeřila tropická bouře Eta, která si v minulých dnech vyžádala ve Střední Americe desítky mrtvých a stovky pohřešovaných. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) jí doprovází silný déšť a poryvy větru o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. Meteorologové varují, že by mohla znovu zesílit na úroveň hurikánu.

hurikán Eta

Eta se podle posledních informací NHC nachází asi 45 kilometrů od města Marathon, jež leží na ostrovech Matecumbe u jižního cípu Floridy. Podle předpovědi by měla pokračovat dále na severozápad a zesilovat, na jihu amerického státu tak hrozí životu nebezpečné bleskové záplavy a vzedmutí hladiny moře.

zdroj: YouTube

Dopady bouře již nyní pociťují velká města jako Miami a Fort Lauderdale, v okresech Miami-Dade, Broward a Palm Beach jsou již desetitisíce lidí bez elektřiny. Guvernér státu Ron De Santis vyhlásil na jihu poloostrova v sobotu stav nouze. Na některých místech se dočasně uzavřely školy a také testovací centra na koronavirus.

Eta zasáhla v minulém týdnu několik středoamerických států, na některé přitom udeřila jako mimořádně silný hurikán čtvrté kategorie. Na mnoha místech způsobila záplavy a sesuvy půdy. Naposledy se přehnala přes západ Kuby, kde však zatím nejsou hlášeny žádné ztráty na životech ani významnější škody.

Související:

Právě se děje