Tropická bouře Hanna zesílila na hurikán a míří k Texasu. Hrozí i tornáda

Tropická bouře Hanna, která se pohybuje nad Mexickým zálivem, zesílila na hurikán, který by měl ještě během dneška dorazit k pobřeží amerického Texasu. Obyvatelé několika měst a obcí jižně od přístavu Corpus Christi dostali doporučení k dobrovolné evakuaci.

Hurikán
doporučujeme

Hurikán může přinést do státu, který je zároveň jedním z ohnisek epidemie covidu-19, přívalové deště a pobřežní záplavy. Provázet ho nejspíš budou i tornáda, varovalo americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Hanna se stala prvním hurikánem letošní sezony hurikánů v oblasti Atlantiku a přináší vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu. Aktuálně se nachází asi 120 kilometrů jihovýchodně od města Corpus Christi a pohybuje se směrem na západ rychlostí 11 kilometrů za hodinu.

Nejsilnější varování dostali lidé z pobřežní oblasti mezi městem Port Mansfield a zálivem Mesquite Bay, kde by mohla hladina moře stoupnout až o 1,5 metru. Navíc se čekají přívalové srážky v celkovém úhrnu až 300 milimetrů, výjimečně i intenzivnější.

Na záběrech z města Port Aransas, které se objevily na twitteru, již bylo vidět zataženou oblohu a vysoké vlny na pláži.

Hurikán by měl nejsilněji zasáhnout území mezi Corpus Christi a Brownsville, což je region, který v posledních týdnech zároveň bojuje s nárůstem počtu nakažených koronavirem. Jen v pátek bylo ve městě Corpus Christi, které má 325.000 obyvatel, hospitalizováno přes 400 nemocných.

Starosta Corpus Christi Joe McComb vyzval obyvatele, aby i při evakuaci dodržovali nezbytné hygienické zásady. "Jestliže žijete v záplavové oblasti, vezměte si s sebou několik roušek, protože je možné, že budete pryč několik dní," citoval McComba list The Texas Tribune. "A i když se nacházíte někde uvnitř, jestliže jde o přeplněný prostor, doporučuji rovněž nosit roušku," dodal starosta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jih USA sužují silné mrazy, miliony lidí jsou bez proudu

16.02.2021 14:09 Aktualizováno Jih Spojených států od pondělí sužuje nezvykle mrazivé počasí, které začalo minulý týden po přílivu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama