Udeří supertajfun Goni. Filipíny se chystají na příchod nejhorší letošní bouře

V očekávání nejsilnější letošní bouře na celém světě evakuovaly filipínské úřady již téměř milion lidí z jižní části největšího ostrova Luzon, informuje agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

Tajfun Goni páté a tedy nejsilnější kategorie dorazí nad pevninu v neděli a budou ho provázet poryvy větru dosahující rychlosti až 265 kilometrů v hodině. Hrozí, že přinese záplavy a sesuvy půdy. Země se přitom vzpamatovává z tajfunu Molave, který minulý týden usmrtil 22 lidí.

Goni bude jednou z nejsilnějších bouří, které ostrovní stát se 106 miliony obyvatel zasáhly od ničivého supertajfunu Haiyan. Ten v roce 2013 usmrtil 6300 lidí.

Z provincie Albay na jihu ostrova bylo k dnešku evakuováno téměř 800.000 lidí. Místní představitelé uzavřeli přístavy a zakázali rybářům, aby se vydávali na moře. Aerolinky zrušily desítky letů. Asi tisícovka pacientů s covidem-19, kteří jsou rozmístěni v izolačních stanech v hlavním městě Manile a přilehlé provincii Bulacan, by se měla přesunout do hotelů a nemocnic.

"Bojujeme s covidem-19 a teď se na nás valí další katastrofa," komentoval situaci senátor Christopher Go a připomněl, že úřady musejí dohlédnout, aby se v evakuačních centrech nezačal šířit koronavirus. Filipíny dosud zaznamenaly 380.729 případů koronaviru a přes 7200 úmrtí, jsou tak druhou nejzasaženější zemí v regionu jihovýchodní Asi po Indonésii.

Příští týden se bouře Goni podle předpovědí přesune do centrálního Vietnamu, který se také vzpamatovává z následků tajfunu Molave. Tajfun udeřil na Vietnam ve středu, usmrtil v zemi bezmála 40 lidí, způsobil záplavy, sesuvy bahna, potopil množství rybářských člunů a přerušil dodávky elektřiny pro 1,7 milionu lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Extrémní počasí: Tajfuny ve Vietnamu si za dva měsíce vyžádaly 192 mrtvých…

02.12.2020 09:39 Nebývale četné přírodní katastrofy, které v posledních dvou měsících postihly Vietnam, si vyžádaly…

Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry

29.11.2020 10:04 Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a…

Ledová bouře zasáhla ruský Přímořský kraj, tisíce lidí jsou bez proudu

28.11.2020 11:56 Tisíce obyvatel části ruského Dálného východu jsou už přes týden bez elektřiny a mnohde i bez…

Cyklon Nivar zasáhl východ Indie, desítky tisíc lidí byly evakuovány

26.11.2020 07:40 Na východoindické pobřeží dnes časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama