V létě mohou přijít extrémní vedra. Z hlediska počasí je rok 2020 téměř rekordní

Světová meteorologická organizace (WMO) počítá v nadcházejících měsících v Evropě a zbytku severní polokoule s nadprůměrnými teplotami. Ty by podle dosavadních měření mohly dosahovat či překonávat historické rekordy.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Letní počasí
doporučujeme

Podle výpočtů, o kterých organizace informovala v úterý, se průměrné globální teploty v lednu, únoru a březnu pohybovaly v blízkosti rekordních hodnot.

Duben byl podle meteorologů stejně teplý jako dosud nejteplejší duben od začátku měření, který byl zaznamenán v roce 2016, kdy počasí ovlivňoval klimatický fenomén El Niňo.

Ten prostřednictvím vysokých teplot vod v Pacifiku ovlivňuje velkou část podnebí na Zemi. V nadcházejících měsících se však takový jev neočekává, přesto by teploty mohly nadále dosahovat takřka rekordních hodnot.

Původní předpovědi na letošní rok z přelomu let 2019 a 2020 ukazovaly, že bychom se prvních tropických dní měli dočkat už v červnu. Červenec a srpen by se měly nést v pokračujícím duchu z posledních let, co se extrémních veder a sucha týče.

Deště by se během léta měly objevovat jen minimálně. Zemědělské sucho se přitom od minulého týdne rozšířilo prakticky na celé území republiky. V neděli jím trpělo 98 procent území. Výrazné až extrémní sucho, tedy tři nejhorší stupně, nyní postihují 57 procent území. 

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Západ Austrálie postihla nejsilnější bouře za deset let

24.05.2020 16:20 Asi 50.000 domácností a podniků na západě Austrálie se dnes ocitlo bez proudu v důsledku silné…

Meteorologové letos v Atlantiku čekají až šest velkých hurikánů

21.05.2020 18:45 Americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) pro letošní hurikánovou sezonu v Atlantickém…

Supercyklon Amphan má v Indii a Bangladéši už 84 obětí, Kalkata je…

21.05.2020 13:50 Aktualizováno Již nejméně 84 obětí si vyžádal cyklon Amphan, který se přehnal přes východní Indii a Bangladéš. S…

Supercyklon Amphan: Indie a Bangladéš čekají katastrofu, pokračuje obří…

19.05.2020 15:28 Miliony obyvatel východní části Indie a Bangladéše se připravují na příchod mohutného cyklonu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy