VIDEO: Počasí si krutě zahrává s Austrálií. Děsivá písečná bouře, pak ničivé krupobití

Jihovýchod Austrálie, který několik měsíců trápí lesní požáry, zasáhly silné bouřky s krupobitím a písečná bouře. Kroupy o velikosti golfových míčků poškodily dnes v australské metropoli Canbeře veřejné budovy, obytné domy i auta a přerušily dodávky elektřiny na některých předměstích, napsala agentura AP. Zranění utrpěli dva lidé.

Kroupy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nebezpečí představované hořícím porostem deště snížily, velké požáry ale nezadusily. Podle zpravodajského serveru BBC News státy Nový Jižní Wales a Viktorie stále registrují 80 požárů vegetace.

Dnešní bouřka s krupobitím porážela v Canbeře stromy a způsobila lokální záplavy. V neděli postihlo krupobití druhé největší australské město Melbourne a obdobné počasí předpovídají meteorologové i v Sydney.

zdroj: YouTube

Nezvykle intenzivní bouřky doprovázené lijáky způsobily o víkendu povodně ve městech Brisbane a Gold Coast, která se nacházejí severně od státu Nový Jižní Wales, kde lesní požáry napáchaly největší škody.

Vleklou vlnou sucha trpící vnitrozemská města státu Nový Jižní Wales, jako je Dubbo, Broken Hill, Nyngan a Parkes, zase v neděli zahalil oblak rudého prachu, který přinesl do oblasti vichr o rychlosti přesahující 100 kilometrů v hodině. Písečná bouře "změnila den v noc", popisovali místní obyvatelé.

zdroj: YouTube

Požáry na východním pobřeží Austrálie vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česká republika a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Úřady varovaly, že riziko požárů se bude tento týden v oblasti opět stupňovat vzhledem k návratu vysokých teplot a suššího počasí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama