Vietnam čeká úder ničivého tajfunu Molave, evakuovat se má milion lidí

Vietnam se intenzivně připravuje na úder silného tajfunu Molave, který má ve středu dorazit k pevnině. Vláda nařídila evakuaci pro 1,3 milionu lidí v nejrizikovějších oblastech v centrální části země, kde zůstanou zavřené i všechny školy. Zrušeny byly stovky letů, napsala dnes agentura Reuters.

Ilustrační foto

Tajfun Molave v noci z neděle na pondělí přešel přes filipínský ostrov Luzon, kde způsobil záplavy a sesuvy půdy a zabil nejméně tři lidi. Nyní ho nad Jihočínským mořem provází vítr o rychlosti přes 160 kilometrů v hodině.

"Máme velké obavy o bezpečí milionů lidí, protože řada z nich ztratila domovy a živobytí už během mohutných záplav. Nyní se na střední Vietnam chystá udeřit mohutný tajfun, takže nikdo nedostal čas se vzpamatovat," varoval šéf místní pobočky Červeného kříže Nguyen Hai Anh.

Na Vietnam za poslední měsíc udeřily tři další tajfuny, které způsobily záplavy a sesuvy půdy. V jejich důsledku zemřelo ve střední části země 130 lidí a dalších 20 osob je pohřešováno. Podle Anha tak Vietnamci nyní zažívají nejničivější sérii bouří v novodobé historii.

Už v pondělí vláda nařídila evakuovat celkem 1,3 milionu lidí, kteří žijí v rizikových oblastech. Do dnešního rána mělo být do bezpečí převezeno přes 570.000 obyvatel, s jejich přesuny pomáhají i vojáci.

Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc varoval, že Molave může být jedním z nejničivějších tajfunů za posledních 20 let a srovnal jej s tajfunem Damrey, který před třemi lety zabil přes stovku lidí a způsobil škody ve výši téměř miliardy dolarů (více než 200 miliard korun).

Tropická bouře Sam nad Atlantikem zesílila na hurikán

24.09.2021 12:38 Tropická bouře Sam, která se vytvořila nad Atlantickým oceánem, zesílila dnes kolem 11:00 SELČ na…

Tajfun Chanthu dorazil k břehům Tchaj-wanu o rychlosti téměř 200 km/h

12.09.2021 09:34 Tajfun Chanthu přinesl na východní pobřeží Tchaj-wanu silný nárazový vítr o rychlosti až 198…

Nejčernější předpovědi se nevyplní. Tajfun Chanthu slábne

11.09.2021 09:49 Tajfun Chanthu, který se blíží od Filipín k Tchaj-wanu slábne a nejspíš zasáhne pevninu jen velmi…

Na Filipíny a Tchaj-wan se řítí supertajfun Chanthu

10.09.2021 10:06 Supertajfun Chanthu, který se zformoval během pouhých 48 hodin, může v příštích dnech ohrozit…

Související:

Právě se děje

reklama