Vietnam čeká úder ničivého tajfunu Molave, evakuovat se má milion lidí

Vietnam se intenzivně připravuje na úder silného tajfunu Molave, který má ve středu dorazit k pevnině. Vláda nařídila evakuaci pro 1,3 milionu lidí v nejrizikovějších oblastech v centrální části země, kde zůstanou zavřené i všechny školy. Zrušeny byly stovky letů, napsala dnes agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

Tajfun Molave v noci z neděle na pondělí přešel přes filipínský ostrov Luzon, kde způsobil záplavy a sesuvy půdy a zabil nejméně tři lidi. Nyní ho nad Jihočínským mořem provází vítr o rychlosti přes 160 kilometrů v hodině.

"Máme velké obavy o bezpečí milionů lidí, protože řada z nich ztratila domovy a živobytí už během mohutných záplav. Nyní se na střední Vietnam chystá udeřit mohutný tajfun, takže nikdo nedostal čas se vzpamatovat," varoval šéf místní pobočky Červeného kříže Nguyen Hai Anh.

Na Vietnam za poslední měsíc udeřily tři další tajfuny, které způsobily záplavy a sesuvy půdy. V jejich důsledku zemřelo ve střední části země 130 lidí a dalších 20 osob je pohřešováno. Podle Anha tak Vietnamci nyní zažívají nejničivější sérii bouří v novodobé historii.

Už v pondělí vláda nařídila evakuovat celkem 1,3 milionu lidí, kteří žijí v rizikových oblastech. Do dnešního rána mělo být do bezpečí převezeno přes 570.000 obyvatel, s jejich přesuny pomáhají i vojáci.

Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc varoval, že Molave může být jedním z nejničivějších tajfunů za posledních 20 let a srovnal jej s tajfunem Damrey, který před třemi lety zabil přes stovku lidí a způsobil škody ve výši téměř miliardy dolarů (více než 200 miliard korun).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Extrémní počasí: Tajfuny ve Vietnamu si za dva měsíce vyžádaly 192 mrtvých…

02.12.2020 09:39 Nebývale četné přírodní katastrofy, které v posledních dvou měsících postihly Vietnam, si vyžádaly…

Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry

29.11.2020 10:04 Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a…

Ledová bouře zasáhla ruský Přímořský kraj, tisíce lidí jsou bez proudu

28.11.2020 11:56 Tisíce obyvatel části ruského Dálného východu jsou už přes týden bez elektřiny a mnohde i bez…

Cyklon Nivar zasáhl východ Indie, desítky tisíc lidí byly evakuovány

26.11.2020 07:40 Na východoindické pobřeží dnes časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama