Vietnam odklízí spoušť po tajfunu Molave, už se blíží další silná bouře

K Vietnamu, kde od středy zahynulo téměř 40 lidí v důsledku tajfunu Molave, se blíží další bouře. Do střední části země pravděpodobně dorazí příští týden. Záchranáři mezitím pokračují v pátrání po lidech, které v posledních dnech zavalily ničivé sesuvy půdy.

Vietnam odklízí spoušť

Tajfun, který udeřil na Vietnam ve středu, způsobil záplavy, sesuvy bahna, potopil množství rybářských člunů a přerušil dodávky elektřiny pro 1,7 milionu lidí.

Týmy záchranářů a vojáků s pátracími psy a s vrtulníky se snaží nalézt desítky pohřešovaných osob v pěti lokalitách, kde došlo k mohutným sesuvům půdy. Ve čtvrtek se jim podařilo vytáhnout 33 přeživších z bahna, jež pohřbilo malou vesnici v centrální části země. Na moři byli nalezeni také tři pohřešovaní rybáři, desítka dalších zůstává ale stále nezvěstná.

V oblasti již mezitím nabírá na síle bouře jménem Goni, kterou provází vichr o rychlosti 165 kilometrů za hodinu. V neděli ráno je bouře očekávaná na Filipínách, kde už bude její vítr podle meteorologů dosahovat 185 kilometrů v hodině. Na Filipínách přitom tajfun Molave jen před pár dny usmrtil 22 lidí.

Příští týden se bouře Goni podle předpovědí přesune do centrálního Vietnamu. "Můj dům je zavalen bahnem a sutinami, ale nemám v plánu začít teď s úklidem, protože jsem slyšela, že se blíží další bouře," řekla agentuře Reuters telefonicky Nguyen Thi Sinh, která žije v provincii Quang Tri. "Takové strašné záplavy nikdo nečekal, vzaly nám celou úrodu i dobytek. Alespoň jsme ale zůstali naživu," dodala.

Tropická bouře Sam nad Atlantikem zesílila na hurikán

24.09.2021 12:38 Tropická bouře Sam, která se vytvořila nad Atlantickým oceánem, zesílila dnes kolem 11:00 SELČ na…

Související:

Právě se děje

reklama