Další důkaz globálního oteplování? Vědci zkoumali cenná data

Tokio/Washington – Zastáncům teorie globálního oteplování a vlivu lidské činnosti na změny klimatu přibyl nový argument. Výzkumníci zjistili, že japonští šintoističtí kněží z okolí jezera Suwa začali monitorovat podnebí už v roce 1443. Informoval o tom server Science Daily.

Ledovec, Antarktida, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jak server vysvětluje, kněží uchovávali záznamy o tom, jak jezero zamrzalo během zim už od roku 1443. Tato činnost měla být spojována s legendou o mužském božstvu Takeminakata, který měl přes jezero chodit navštěvovat ženské božstvo Jasakatome.

Podobné údaje pak shromažďovali také finští obchodníci, kteří od roku 1693 vedli záznamy o průlomech ledů na řece Torne.

John Magnuson, vodní ekolog a limnolog z Wisconsinské-Marylandské univerzity, který se svým týmem tato data zkoumal, uvedl, že ačkoliv se obě vodní plochy nachází v jiných částech světa, u obou lze pozorovat stejné sezónní chování ledu.

Záznamy o jezeře Suwa odhalily, že zatímco mezi lety 1443 a 1683 docházelo jen k malým odchylkám, po začátku průmyslové revoluce se začal začátek zamrzání jezera rychle posouvat na později – o 4,6 dní za každé desetiletí.

Novodobá data pak podle týmu vykazují větší nepředvídatelnost a extrémní počasí. Zatímco v minulosti jezero Suwa například přes zimu zamrzalo v 99 % případů, v současnosti se tak děje pouze v polovině případů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama