Trápí vás vysoké teploty v Česku? Pořád jsme na tom dobře, takhle se pečou v zahraničí

Praha/svět - Čeští meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami. Rtuť na teploměru se může v těchto dnech pohybovat až kolem 33 stupňů Celsia. Útěchou nám může být, že na tom nejsme zdaleka tak špatně. Letošní léto je totiž teplotně extrémní, v řadě států padají teplotní rekordy. Část Evropy navíc trápí požáry, které vypukly i díky obrovskému suchu. A v Asii počasí kosí lidi po desítkách.

Počasí

Počasí v Česku

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes vydal výstrahu před vysokými teplotami. Prahu, část středních Čech, Ústecký kraj a Českolipsko zasáhnou ode dneška do čtvrtka teploty až 33 stupňů Celsia. Výstraha před vysokými teplotami platí od dnešního poledne do čtvrtečních 18:00 vedle hlavního města, celého Ústeckého kraje a okresu Česká Lípa v Libereckém kraji také pro středočeské okresy Praha-východ a Praha-západ, Kladno, Mělník, Mladá Boleslav a Nymburk.

Experti radí, aby lidé omezili tělesnou zátěž, nechodili odpoledne na přímé slunce a nenechávali na něm děti a zvířata, zejména ve stojících autech. Lidé by také měli dostatečně pít a proti slunci používat ochranné krémy a brýle a nosit pokrývku hlavy. Kvůli dlouhotrvajícímu teplému a převážně suchému počasí navíc hrozí požáry.

Problémy hlásí evropské i asijské státy

Také Švédsko sužuje mimořádné sucho a vlna veder, která překonává rekordy z 19. století. Obzvláště špatně je na tom jih Švédska, kde teploty podle meteorologů dosahují až 35 stupňů Celsia. V běžný letní den se přitom teploty v této severské zemi pohybují okolo 23 stupňů Celsia.

Ještě tepleji je v Řecku, kde se teploty v těchto dnech šplhají až ke 40 stupňům Celsia. Kvůli suchu a horku v zemi vypukly lesní požáry, nejhůře je na tom oblast kolem Atén. Při řádění ohnivého živlu zemřelo nejméně 50 lidí.

Sucho trápí i Velkou Británii. První polovina letošního roku byla nejsušší za celou dobu měření, experti zaznamenali pouhých 47 milimetrů srážek. Tím byl překonán rekord z roku 2013, kdy spadlo 59 milimetrů srážek. 

S lesními požáry bojuje celá řada států, kromě již zmíněného Švédska a Řecka jde třeba o Finsko, Ukrajinu, Rusko, ale i Kalifornii, Aljašku nebo Grónsko. 

Nebývalá vlna veder trápí například Japonsko. Počasí si vyžádalo už 80 obětí, tisíce lidí skončily v nemocnici. Úřady už obyvatele vyzvaly, aby nevycházeli ven, teploty na některých místech přesahují 40 stupňů Celsia. V pondělí naměřili meteorologové v japonském městě Kumagaja rekordních 41,1 stupně Celsia. 

Problémy s počasím hlásí také Vietnam. Tropická bouře Son Tinh, která zasáhla sever země, si vyžádala nejméně 20 mrtvých. Vydatný déšť způsobil rozsáhlé záplavy na severu země, a to i v hlavním městě Hanoji. Živel poničil více než 5000 domů, 82.000 hektarů polí a zabil téměř 17.000 zvířat. Podle meteorologů bude silný déšť pokračovat i v dalších dnech.

Počasí v přímořských letoviscích

Počasí ale v těchto dnech přeje lidem, kteří se vydali k moři, podle Českého hydrometeorologického ústavu budou teploty až do soboty 28. července v evropských letoviscích velice příjemné, na řadě míst ale hrozí bouřky.

Španělsko a Malorka:
Jasno nebo skoro jasno, v oblasti Katalánska zpočátku při zvětšené oblačnosti ojediněle možnost přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 29 až 34 °C. Teplota moře 24 až 27 °C, u pobřeží Andalusie kolem 22 °C.

Francouzská a Italská Riviera:
Jasno až polojasno, na Italské Rivieře při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 28 až 33 °C, na Francouzské Rivieře postupně až 36 °C. Teplota moře 23 až 26 °C.

Severní a střední Jadran:
Jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 27 až 32 °C. Teplota moře 24 až 27 °C.

Střední a jižní Itálie a Malta:
Jasno až polojasno, ojediněle, zejména v odpoledních a večerních hodinách, přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 28 až 33 °C. Teplota moře 24 až 27 °C.

Egejské moře a Kréta:
Polojasno až jasno, v odpoledních a večerních hodinách zvětšená oblačnost a místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 27 až 32 °C. Teplota moře 24 až 27 °C.

Východní středomoří a Kypr:
Jasno až polojasno, v západní části Turecka při zvětšené oblačnosti místy, jinde jen ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 30 až 35 °C, při srážkách kolem 29 °C. Teplota moře 26 až 29 °C.

Černé moře:
Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 26 až 31 °C, v závěru období ojediněle až 33 °C. Teplota moře 25 až 27 °C.

Související:

Právě se děje

reklama