Podnikatelské odbory vyzvaly živnostníky, aby okamžitě otevřeli všechny obchody

Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek vyzývá všechny obchodníky a živnostníky k občanské neposlušnosti a nabádá je, aby své provozovny okamžitě otevřeli, byť vláda včera rozhodla, že maloobchody se zpřístupní až příští pondělí 10. května. „Kabinet už nemá žádná opatření, která by nakazovala další prodloužení zákazu prodeje. Už se vládní zvůli musíme postavit. Zároveň odmítáme být udavači vlády a nahlašovat úředníkům údaje o klientovi,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz Radomil Bábek. Maloobchody se přitom měly otevřít už 3. května.

Reklama

Podle předsedy výboru Podnikatelských odborů Radomila Bábka je už neudržitelné, aby maloobchody měly být i nadále uzavřeny, když veškerý sektor se měl otvírat nadcházející pondělí 3. května. Kabinet včera oznámil, že maloobchody začnou fungovat až 10. května. „Už si vládní zvůli nemůžeme nechat líbit, proto živnostníky vyzýváme k občanské neposlušnosti, a to tak, aby okamžitě zpřístupnili všechny provozovny.“

Bábek, který je zároveň šéfem Asociace podnikatelů a manažerů, se podivuje nad zdůvodněním, jak vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček vysvětlil, proč maloobchod zůstane ještě týden uzavřený. „Pan ministr řekne, že by vláda obchody ráda otevřela už 3. května, ale incidence příští pondělí ještě nepoklesne na počet nakažených koronavirem za sedm dní pod 100 na 100 tisíc obyvatel. Ale další pondělí, tedy 10. května, už vše otevřou, a to bez ohledu na incidenci. Užitou rétorikou se vláda naprosto zesměšnila.“ Pravicový konzervativec tvrdí, že kabinet Andreje Babiše je pod obrovským tlakem. „Ale za každou cenu si musí zachovat svoji tvář, aby vyvolali dojem, že stát řídí a jsou kompetentní, což je ale naprostý omyl.“

Živnostníci odmítají klienty udávat, porušovali by i GDPR

Krizový manažer rovněž odmítá, aby například ve službách kadeřnice či kosmetičky, které mohou své klienty přivítat už v pondělí, plnily roli udavače. „Jako organizace jsme zásadně proti, aby personál ve službách kontroloval zákazníkovi platnost testu a předával o něm úřadům informace. Živnostníci ani nedisponují žádnou pravomocí či gescí, aby někoho kontrolovali a předávali o něm informace. Porušovali bychom totiž GDPR.“ Bábek konstatuje, že pokud stát na kontrolování trvá, tak ať si do každé provozovny postaví úředníka. „Ať si tam stoupne a kontroluje. Živnostníci se ale nikoho na nic nebudou vyptávat.“

Generální ředitel a předseda dozorčí rady VZK Group se zdráhá použít, zda vláda živnostníky a podnikatele podrazila, když lhůtu pro otevření o týden prosloužila. „Na celou problematiku se dívám trochu jinak. Za více než rok, co koronavirová pandemie v zemi trvá, se kabinet proti podnikatelskému prostředí chová nepřátelsky, arogantně a živnostníkům v řadě resortů vlastně zakázala pracovat.“ Bábek je přesvědčený, že Strakova akademie dostala do naprosté existenční nouze obory jako je gastronomie, hotely, cestovní ruch, kulturu či pořadatelé letních festivalů. „Do této skupiny patří i obchodníci a služby. Oba resorty vytvářejí až šedesát procent HDP, tedy šedesát procent ekonomiky. Pak se tedy nemůžeme divit, že schodek v rozpočtu je přes půl miliardy.“

Altruistovi vadí, že stát se vůči soukromníkům zachoval macešky. „Dle mého názoru jsou podnikatelé i živnostníci diskriminovaní. Podívejte se, jak se vláda postarala v době pandemie o zaměstnance, o část společnosti, která dostává různé sociální dávky i příspěvky. Státní úředníci dokonce ještě obdrží tučné odměny, zatímco řada živnostníků je na mizině a bankrotuje. Jedná se o něco neskutečného až skandálního,“ hněvá se.

Radomil Bábek rovněž nesouzní s vládou, která během epidemie označovala maloobchody i služby za rizikové provozovny, kde může nejčastěji docházet k přenosu nákazy covidu-19. „Nikdo neprokázal, že by obchody a služby byly semeništěm infekce. Jde o další nelogické tvrzení. Například každé ráno jezdím přeplněnými autobusy i tramvajemi a kdo v nich kontroluje, zda všichni cestující mají testy, anebo lidé prošli vakcinací. Navíc se v prostředcích absolutně nedodržují rozestupy. A to nikdo z vlády absolutně neřeší.“

Šéf výboru Podnikatelských odborů je stoprocentně přesvědčený, že personál ve službách i maloobchodníci si pečlivě ohlídají hygienické zásady v souvislosti s epidemiologickými předpisy. „Například kadeřnice budou mít kromě respirátoru ještě štít z plexiskla a jistě všichni budou dodržovat tři R, rozestupy, respirátory, ruce. Návštěva u stomatologa, kteří neustále fungují, je nebezpečnější, než nákup v maloobchodu, anebo využití služeb v daných provozovnách,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Radomil Bábek.

Témata:  Obchody Radomil Bábek

Související

Obchody se staly nevinnými oběťmi, vláda na ně neustále zapomíná, uvedl svaz BYZNYS

Obchody se staly nevinnými oběťmi, vláda na ně neustále zapomíná, uvedl svaz

Obchody se podle jejich svazu staly nevinnými oběťmi krize, na které vláda neustále zapomíná. Přitom nikdy nebyly ohniskem nákazy koronaviru. Ankety na facebooku jsou pro rozhodování vlády zřetelně důležitější než doporučení odborníků, uvedl dnes Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) v tiskové zprávě.

Češi navzdory omezením kupují špekáčky na večerní pálení čarodějnic DOMÁCÍ

Češi navzdory omezením kupují špekáčky na večerní pálení čarodějnic

Přes pandemii koronaviru a stále poměrně přísné restrikce se Češi chystají na večerní pálení čarodějnic. Prodejci, které dnes ČTK oslovila, sledují zvýšené prodeje především špekáčků. Zájem je také ale o maso na gril, z alkoholických nápojů vede pivo a víno. Vyšší poptávku po tomto zboží obchodníci přičítají nejen dnešní filipojakubské noci, ale i příznivému počasí a dlouhodobě rostoucí oblibě domácího grilování, řekli obchodníci.

Ze společnosti

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.
Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Zpěvák Ed Sheeran se stal sponzorem anglického fotbalového klubu Ipswich Town. Tým někdejších vítězů Anglického poháru nebo Poháru UEFA, který se aktuálně nachází ve třetí nejvyšší soutěži, by měl mít od příští sezony na svých dresech matematická znaménka +, -, =, ÷, x a spolu s dodatečným slovem "Tour" by měl odkazovat na chystanou koncertní šňůru britského umělce. Sheeran se s klubem dohodl na roční spolupráci.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 59 minutami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 2 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 2 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 2 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 2 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 3 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 4 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 5 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 5 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama