"Je to soutěž, kdo je dřív vzhůru." Opozice kritizuje Babiše s Havlíčkem

Ministr Karel Havlíček (ANO), který šéfuje dvěma resortům, a to dopravě a průmyslu a obchodu, se dostal do nemilosti poté, co začalo přibývat vlakových neštěstí. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se však za něj postavil s tím, že se jedná o velice pracovitého člověka, který vstává už ve čtvrt na pět, tedy dříve než on sám. To se teď stalo terčem vtipů z řad opozice.

Reklama

"Mohl by pan premiér a Úřad vlády pravidelně zveřejňovat, kdy členové jeho vlády chodí spát a kdy vstávají?," tázal se v interview pro CNN Prima NEWS předseda lidovců Marian Jurečka s komentářem: "Protože to teď začíná být asi jediný parametr, kterým pan premiér hodnotí úspěšnost daného ministra.“

"Andrej Babiš brání práci ministra Havlíčka tím, že vstává ve čtvrt na pět. To bylo pořád řečí o vládě odborníků a ona je to vlastně soutěž, kdo je dřív vzhůru,“ vyjádřil se k pomyslnému soutěžení, kdo dřív vstává z postele, lídr občanských demokratů Fiala.

Na premiérovými slovy nenechala nit suchou ani poslankyně STAN Věra Kovářová. "Všichni se asi shodnou na tom, že lokomotivu by nevyspalý člověk řídit neměl, protože to smrdí průšvihem, zato republiku, tu naši rekordmani se spánkovou deprivací řídit mohou,“ nechala se slyšet.

Z Babiše a ranního budíčku jeho ministrů si netropí šašky pouze politici, nýbrž i veřejnost. Na Facebooku byla například založená recesistická skupina nesoucí název "Podpora ekonomiky buzením ministra Havlíčka každý den už ve 2:15". Jenom k pondělnímu odpoledni se dočkala reakce 1900 uživatelů této sociální sítě.

Dotaz týkající se ministra dopravy byl premiérovi položen před jeho cestou na summit EU do Bruselu, kam se vydal minulý čtvrtek. Opozice Babišovi vyčítá, že Karel Havlíček sedí na dvou židlích, a tudíž není schopen zvládat své povinnosti. Jedná se o kritiku z řad TOP 09 a Pirátské strany. 

"Vstává o půl hodiny dříve než já, ve čtvrt na pět. Když se staly ty nehody, okamžitě tam jel. Každý máme nějaký tah na branku. Pan Havlíček dělá maximum, máme největší investice. Někdy mám z těch vašich otázek pocit, že by měl Havlíček řídit všechny vlaky v zemi,“ vyjádřil se předseda vlády ke kumulaci dvou ministerských funkcí, v níž nevidí žádný problém. Ministra dopravy i průmyslu a obchodu považuje za nejpracovitějšího člena svého kabinetu.

Havlíček se po několika nehodách rozhodl založit komisi pro bezpečnost na železnici, k jejímuž prvnímu zasedání došlo minulý týden. Jedním z opatření byly větší investice do lokálních tratí.

V komisi zasedá 16 členů, mezi nimiž nechybí zástupci drážního odboru, Správy železnic, Drážní inspekce, Drážního úřadu, Českých drah a ČD Cargo a dva představitelé akademické obce, kteří jsou v kontaktu s odbory, a scházejí se jednou za 14 dní.

Témata:  železnice ministerstvo průmyslu Andrej Babiš Ministerstvo dopravy opozice EuroZprávy.cz Karel Havlíček

Související

Andrej Babiš a Petr Arenberger DOMÁCÍ

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před 44 minutami

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před 59 minutami

před hodinou

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před hodinou

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před hodinou

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před hodinou

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 3 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pětina Italů brala během pandemie psychofarmaka

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

před 4 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama