Babiš doufá v prodloužení nouzového stavu do Velikonoc, komunisté ho asi podpoří

Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) doufají, že prodloužení nouzového stavu, o které vláda žádá posedmé, bude poslední. Rozvolnění si nyní Česko nemůže dovolit, řekl dnes poslancům premiér, které požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Nynější nouzový stav skončí v neděli 28. března.

Reklama

Rozvolnění aktuálních protiepidemických opatření projedná vláda po Velikonocích a stanoví jejich termíny, které dodrží, a tentokrát to nepokazí, uvedl Babiš. Blatný dodal, že současná opatření by měla zůstat beze změn minimálně do Velikonoc včetně.

"Chápu, že všichni jsou frustrovaní, trvá to dlouho a psychika nás všech je samozřejmě ohrožena, ale teď je tady naděje, že to může být poslední lockdown," řekl Babiš. Aktuální uzávěra je podle premiéra nejdůležitější a předčasné rozvolnění by znamenalo stejnou chybu jako před Vánocemi.

"Určitě po Velikonocích si na vládě na základě celkové situace, a jsem přesvědčen, že to jde správným směrem, sedneme a oznámíme nějaké termíny návratu do škol a další věci, které by měla vláda jednotně odsouhlasit, zkomunikovat a samozřejmě to nejdůležitější - dodržet. Proto je to důležité, abychom to tentokrát nezpackali," řekl ministerský předseda.

Lidé by měli být podle Babiše trpěliví. Uzavření okresů mělo pozitivní vliv na omezení počtu nakažených koronavirem, ale epidemie ustupuje pomaleji, než se čekalo, řekl premiér. Opětovně zdůraznil potřebu očkování proti nemoci covid-19 nebo užívání medikamentů jako je experimentální lék bamlanivimab. Babiš hájil postup vlády při zajištění vakcín. "Myslím si, že to zvládáme, že se očkuje maximálně možně," řekl.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října, nově ho mohou při nižší síle epidemie vystřídat opatření podle pandemického zákona. Menšinová vláda ANO a ČSSD se při aktuální žádosti o prodloužení bude moci pravděpodobně opřít o podporu komunistů, ti však mají podmínky.

Ministr Blatný řekl, že současná protiepidemická opatření by měla zůstat stejná přinejmenším do Velikonoc včetně, beze změny v jejich nastavení i beze změny v jejich dodržování. Dodržování musí být přísně kontrolováno. Přísná opatření, hlavně omezení pohybu mezi okresy, podle něj fungují.

Blatný popsal, že v týdnu od 6. do 9. dubna vláda situaci opět vyhodnotí a podle toho bude postupovat dál. Řekl také, že je připraven plán postupného návratu do škol včetně testování. Nejbližším datem, kdy to podle něj bude možné, je 12. duben. Ještě před Velikonocemi chce veřejnost seznámit s aktualizovanou podobou tabulky protiepidemického systému.

Blatný upozornil, že nastavená nejpřísnější opatření, hlavně omezení pohybu lidí mezi okresy, fungují. Ujistil, že je schopen to na údajích dokázat. Uvedl, že nyní se zpětně ví, že britská mutace viru se v tuzemsku vyskytla minimálně již na začátku prosince. Kdyby vláda měla tuto informaci již před Vánocemi, možná by se ona i občané chovali jinak, poznamenal. Další výrazný přínos má podle ministra očkování. "Očkování se nám daří, to je fakt, a bude to jen lepší," řekl Blatný.

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že Sněmovna bude rozhodovat "mezi rozumem a krátkozrakým politikařením". Počet nově nakažených přes pokles pokládá za stále extrémně vysoký. "Vybíráme zatáčku po dvou kolech a je důležité držet volant co nejpevněji," dodala. Uvolnění pohybu mezi okresy odmítl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), poukazoval na příklady z Rakouska a Německa. Blatný to potvrdil, podporuje to i odborná komunita. "Je to něco, co opravdu velmi dobře funguje," řekl

Komunisté chtějí prodloužit nouzový stav do 11. dubna, zbytek opozice ne

Opoziční představitelé vyjma KSČM odmítli podpořit prodloužení nouzového stavu, jak o to žádá vláda. Komunisté jsou ochotni prodloužit nouzový stav o dva týdny do 11. dubna, aby mohla zůstat v platnosti současná nezbytná protiepidemická opatření. Pokud by vládní ANO a ČSSD tento návrh nepodpořily, Piráti nabídli možnost nouzového řešení do Velikonoc.

"KSČM se rozhodla navrhnout vládě prodloužit nouzový stav do 11. dubna," uvedl Luzar. Podle něj je prodloužení o dva týdny minimem, které vláda potřebuje. "Snad je to naposledy a snad to opravdu pomůže," řekl Luzar. Delší uzávěra by podle něj mohla pomoci uvolnit kapacity nemocnic. Vláda by měla přehodnotit potřebnost všech opatření, neměla by stupňovat hrozbu represí, a nejpozději v pondělí by měla předložit výhled dalšího postupu. dodal Luzar. 

Současný nouzový stav potrvá do neděle 28. března, vláda jej chce prodloužit o 30 dní. Piráti a hnutí STAN vyjádřili předem ochotu vyjednat s vládou o prodloužení nouzového stavu například do Velikonoc, pokud by se vláda nedohodla s KSČM na 14 dnech. Pokud by došlo na krizi, že hlasy nebudou, Piráti podle předsedy jejich poslanců Jakuba Michálka navrhnou hlasování přerušit a připravit "nouzové řešení" do Velikonoc, tedy na týden. Sněmovna by měla vládě podle Pirátů uložit několik úkolů k epidemii.

SPD ústy Okamury potvrdila, že prodloužení nouzového stavu nepodpoří, protože jej nepovažuje za řešení. "Vláda flagrantně a bezprecedentně porušuje ústavní práva občanů," prohlásil. Uzavírky společnosti škodí víc než covid-19 a způsobily prý kvůli omezením přístupu ke zdravotní péči více úmrtí než koronavirus. "Vláda nemá strategii a ztratila důvěru veřejnosti," řekl Okamura. Podle něj by ji měla nahradit vláda odborníků.

Nouzový stav už není podle Fialy potřebný, nutná protiepidemická opatření je podle něho možné vydat jinak. "Nouzový stav je něco, co má zakrýt, že vláda nemá žádný plán, kterému by lidé mohli věřit," řekl. Kabinet podle Fialy prokazuje bezradnost a neschopnost. Předseda ODS kritizoval zejména omezení pohybu mezi okresy a povinnost nošení respirátorů nebo roušek i na prázdné ulici.

Potřebná opatření lze uplatnit podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky i podle pandemického zákona. Jurečka také uvedl, že koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL poslala premiéru Andreji Babišovi (ANO) vytýkací dopis. Reagovala tak na dva obdobné dopisy, které Babiš napsal ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). Opoziční politici v dopise Babišovi vytkli, že manažersky selhává, zasahuje do pravomocí a odborných záležitostí ministrů a ministerstev a že nezajistil dostatek vakcín. Jurečka dal Babišovi poukaz na kurz Základy krizového řízení.

Témata:  Andrej Babiš EuroZprávy.cz nouzový stav

Související

DOMÁCÍ

Hamáček do Ruska v pondělí nepoletí, Babiš mu to zatrhl

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček, Babiš ani ministerstvo vnitra zatím na dotaz ČTK nezareagovali.

Reklama

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 41 minutami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 52 minutami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 3 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 3 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 6 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama