Babiš jako premiér může brzy skončit, říká pro EZ lidovecký europoslanec Zdechovský

Je přesvědčen, že premiér Andrej Babiš bude muset v jedné ze svých rolí skončit. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu, tvrdí, že to není utopie. Případný střet zájmů bude muset podle místopředsedy KDU-ČSL ministerský předseda urychleně řešit. „Dotace pro Agrofert jsou zastaveny. Andrej Babiš tak nemá jinou možnost: buď bude premiérem a dotace budou i nadále stopnuté, nebo Agrofert prodá. Když se tak nestane, nebude premiérem či ministrem,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský, jehož nedávno Babiš označil za vlastizrádce.

Reklama

Upozorňuje, že jeho názor není pouhou hysterií. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský trvá na svém, že premiér Andrej Babiš díky svému údajnému střetu zájmů stojí na křižovatce. A je prý jen na něm, jakým směrem se vydá. „Něčeho se musí vzdát, buď politické funkce, nebo byznysu. Žádná jiná možnost neexistuje,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz člen kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu řešící Babišovu problematiku.

Audit Evropské komise (EK) k zemědělským dotacím pro společnost Agrofert na začátku letošního ledna konstatoval, že firma nemá na dotace nárok, neboť premiér Andrej Babiš (ANO), který vložil Agrofert do svěřenských fondů, je ve střetu zájmů. České úřady by podle několika europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, kteří se sešli minulý čtvrtek, měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie.

Česko se prý po roce 2021 dočká velkých změn

Upravený návrh zprávy výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (EP), jehož členové v únoru podnikli kontrolní misi v Česku říká: Ministerský předseda Andrej Babiš by měl odstoupit z funkce nebo přestat přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z evropského rozpočtu, pokud se prokáže jeho střet zájmů.

Mnohým ale připadá jako sci-fi, že by se jeden z nejmocnějších mužů v zemi citované zprávě podřídil. „Znovu opakuji, že se pan Babiš bude muset rozhodnout, pokud se střet zájmů potvrdí. Možná to někomu připadá jako sci-fi, ale dovolil bych si připomenout, že i před dvěma roky znělo poměrně směšně, že by na Slovensku nevyhrál SMER Roberta Fica a začaly se vyšetřovat dotační podvody. Zkuste se ale na Slovensko podívat dnes. Zatýkání soudců, úředníků, mafiánů i politiků. Věřím, že se po roce 2021 dočkáme velkých změn i v Česku,“ predikuje bývalý krizový manažer, který podotýká, že ani eventuálně prokázaný střet zájmů by ale neznamenal Babišův definitivní odchod z politiky. „Řadovým poslancem i šéfem ANO klidně dál být může, protože z této pozice nemá přímý vliv na to, komu budou a za jakých podmínek udělovány dotace,“ přibližuje bývalý mediální analytik.

Na nedávném zasedání kontrolního výboru Evropského parlamentu, jehož Tomáš Zdechovský je členem, a který opět řešil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše, prohlásil maďarský europoslanec Sándor Rónaie, že se v České republice za Babišovy vlády „buduje systém podobný tomu maďarskému". Evropská unie vede s Maďarskem řízení kvůli možnému porušování unijních hodnot a maďarská opozice tvrdí, že premiér Viktor Orbán rozděluje peníze z unijních fondů mezi své příbuzné. „V Maďarsku bylo za vlády Fidesz administrováno několik desítek tisíc projektů. Problematických projektů spojených s rodinou Viktora Orbána je ale minimum a jsou jen tři projekty, kde byla dotace vrácena. Řešíme ještě sporné investiční dotace v dalších projektech, ale tam podle našich informací nikdo z rodiny zapojen nebyl a není,“ přibližuje Zdechovský.

Podle bývalého novináře se maďarské kauzy ve srovnání s Andrejem Babišem liší. „Z mého pohledu problémy v Maďarsku, které už byly za socialistických vlád, jsou opravdu obecně výrazně jiné, než střet zájmu premiéra Andreje Babiše, který je největší český příjemce dotací a zároveň premiér země, který může určovat, kam dotace půjdou,“ říká odborník na krizovou komunikaci.

Výrok o vlastizradě politika nezastrašil, spíše motivoval

Tomáš Zdechovský se stále nemůže vyrovnat s prohlášením premiéra Andreje Babiše, který jej společně s dalším europoslancem Mikuláše Peksou z Pirátů označil za vlastizrádce, neboť podle ministerského předsedy dovolili upozornit na jeho možný střet zájmů a naznačil, že oba svým jednáním údajně poškozují zájmy České republiky. „Vlastizrada je zvlášť závažný zločin, v trestním zákoníku je to ve stejné skupině trestných činů jako třeba teroristický útok. Babiš cítil, že mu teče do bot, a proto musel tento lživý výrok použít, aby nás zastrašil,“ je přesvědčen otec čtyř dětí, na něhož měla premiérova poznámka opačný efekt. „Mě osobně jeho slova ještě více motivovala do další práce. Můj otec vždy říkal, že zlu se nesmí ustupovat. A tím se budu řídit i ve své další práce europoslance. Ať se to někomu líbí nebo ne,“ praví důrazně Zdechovský.

Každý malý zemědělec podle tvrzení lidoveckého politika zažívá šikanu úřadů kvůli kdejakému překlepu. „A jinak tu bere největší dotace miliardář, který ještě o nich rozhoduje? Každý by měl vidět, že tady je něco špatně. Zvláště, když se pan Babiš může do svých „bývalých“ firem po odchodu z politiky vrátit hned po lusknutí prstu. Hraje s lidmi jen habaďůru.“

Muž, jehož server Info.cz zařadil mezi 50 nejvlivnějších Čechů v Bruselu, tvrdí, že ani jako křesťan Babišovi výrok o tom, že je vlastizrádce neodpustil a neprominul mu. „Odpuštění není automatické. Je možné na základě skutečné lítosti. Ale tu jsem u Andreje Babiše nezaznamenal,“ posteskne si Zdechovský, který tvrdí, že proti premiérovi nemá žádnou zášť. „Pokud by se omluvil mně a mé rodině, za to, co jí způsobil, nemám problém mu odpustit. K tomu ale zatím nedošlo a zřejmě asi nikdy nedojde. Nikdy bych si nepřál, aby někdo panu Babišovi a jeho dětem vyhrožoval kvůli jeho výrokům smrtí. Jeho děti ani moje dětí nemají s naší politickou prací nic společného,“ vyřkne Zdechovský důrazně. Ministerský předseda se však na začátku března dvojici omluvil a tvrdil, že poznámku o vlastizrádcích řekl jen v nadsázce, jak uvedl na svém twitteru.

Ministerský předseda si svým dopisem utrhl ostudu

Andrej Babiš se ale nedotkl jen českých europoslanců. O šéfce kontrolního výboru Evropského parlamentu Monice Hohlmeireové opakovaně prohlásil, že je pomatená a problematice nerozumí. Dcera bývalého premiéra Franze Josefa Strausse řekla, že tak agresivní přístup nezažila a údajně se jí premiér stále neomluvil. „Babišův způsob vyjadřování se o ženách a o lidech vypovídá víc o jeho charakteru, než si možná řada lidí u nás uvědomuje. Nemám rád hulváty, kteří se neumí chovat. Podobné agresivní vyjadřování vůči ženám, ale i jeho podřízených, je naprosto neomluvitelné,“ trvá na svém názoru aktivní básník i spisovatel. Monika Hohlmeierová to prý vidí velmi podobně. „Pokud se takto chce chovat a vyjadřovat, ponese za to následky. Proto i poslala dopis předsedovi europarlamentu Sassolimu, kde žádala o řešení výroků premiéra,“ doplňuje Zdechovský.

Mimo jiné se Hohlmeirová také ohradila proti Babišově výzvě k šéfovi europarlamentu Davidu Sassolimu, aby se k jeho střetu zájmů nevyjadřovala. „Psát předsedovi, abych už nesměla mluvit, to je útok, který jsem nezažila v žádné jiné zemi,“ konstatovala nedávno pro média. Také předseda Sassoli podle Zdechovského naprosto Babišovu výzvu odmítl. „Babiš si svým dopisem utrhl ostudu, kdy ukázal, že buď jako premiér neví, jak fungují evropské instituce, nebo se snaží svým autoritářským přístupem omezit činnost demokratických institucí jako je Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu,“ podivuje se specialista na politický marketing.

Zmínka v hlášení Čau lidi zadrženým řidčům nepomůže

Rodák z Havlíčkova Brodu je přes všechno k Andreji Babišovi zdrženlivý až diplomatický. Zdechovský to zdůvodňuje tím, že když se zastává českých řidičů kamionů, kteří jsou v zahraničí souzeni kvůli tomu, že údajně pašovali uprchlíky, pak v takových případech potřebujete, aby se premiér České republiky zmínil o této problematice u premiéra země, kde soud běží.

„Osobně se soustředím na problémy, nikoliv na lidi. Pokud by Andrej Babiš byl schopen vyřešit rychle své problémy, tak se střetem zájmů ani jeho osobou vůbec nezabývám. Ale bohužel je opak pravdou. Kvůli své funkci mám zákonnou povinnost na podobné věci upozorňovat a nepřestanu do doby, dokud se to nevyřeší,“ slibuje politik, který se věnuje heraldické a vexilologické činnosti. „Co se týká řidičů kamionů, tak zde bych čekal, že jim pan Babiš bude chtít rovnou aktivně pomoci a připsat si za vše zásluhy. Případ pana řidiče Jiřího Sagana (Ve Francii byl odsouzen na dva rokyza pašování migrantů – pozn. red) se myslím i dostal do nějakého „čau lidi“, ale reálná pomoc bohužel žádná nebyla. Taktéž žádnému jinému řidiči kamionu,“ uzavírá smutným tónem v hlasu lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Témata:  politika EU KDU - ČSL dotace Andrej Babiš EuroZprávy.cz Agrofert Zdechovský, Tomáš /KDU-ČSL/ evropský parlament Jiří Sagan Monika Hohlmeierová

Související

loď Aquarius EU

Itálie chce kvůli přílivu migrantů dohodu EU s Libyí

Itálie chce kvůli velkému počtu migrantů připlouvajících přes Středozemní moře přimět Evropskou unii k tomu, aby uzavřela dohodu s Libyí a poskytla jí finance výměnou za to, že bude uprchlíkům v plavbě do Evropy účinněji bránit. Vláda premiéra Maria Draghiho chce o svém návrhu přesvědčit unijní partnery na nadcházejícím summitu, napsal dnes deník La Repubblica. 

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 3 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 4 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 4 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 5 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 6 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 7 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama