Blatný musel podle tisku odejít kvůli odmítání ruské vakcíny

České deníky a servery dávají ve svých komentářích odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného do souvislosti především s jeho odmítavým postojem k ruské vakcíně Sputnik V. Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle nich snaží vyhovět prezidentovi Miloši Zemanovi, který používání Sputniku v Česku podporuje. Blatnému ale zároveň vyčítají řadu chyb, navíc podle nich dopředu věděl, do čeho jde.

Reklama

Blatného nahradil dermatolog a ředitel pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger. Prezident nového ministra zdravotnictví jmenoval ve středu. Babiš odmítá tvrzení, že důvodem odvolání Blatného byl jeho odmítavý postoj k použití vakcíny Sputnik V ještě před jejím schválením v EU.

Podle komentátora Práva musel Blatný už od příchodu do funkce počítat s tím, že může kdykoliv skončit, protože není politik a nemá za sebou žádnou stranu. "Mezi mlýnskými kameny se dlouho vydržet nedá. Andrej Babiš nebere ministry coby partnery, vyžaduje od nich poslušnost," píše. Arenberger přichází jako ředitel velké pražské nemocnice, což je podle komentáře pozice, kde člověk musí mít nejen nadání manažerské, ale i politické. "To získává půl roku před volbami na významu. Stokrát může Babiš tvrdit, že výměna není motivována politicky, logika je neúprosná. Ministerstvo zdravotnictví je v očích občanů klíčovou kótou," uvádí komentátor.

Podle komentátora LN Blatný odchází jako ten, který zkrotil další vlnu covidu. Přes chyby, které může někdo ministrovi Blatnému vytýkat, si podle LN nevedl zle. "Můžeme říci, že uspěl, přinejmenším ve srovnání s bezprostředními předchůdci," soudí LN. Podle deníku Blatnému zlomily vaz dobré vyhlídky. "Premiér chce někoho, kdo s ním bude konzultovat, bude naslouchat a kdo bude ochotný přistoupit na jeho zachraňovací marketing," uvedl deník.

V Hospodářských novinách (HN) označuje komentátor Blatného za fackovacího panáka. Smyslem vyhazovu ministra je podle něj snaha premiéra odvrátit pozornost od vlastních selhání a hlavně vyhovět prezidentu Zemanovi. Blatnému vyčítá v komentáři řadu lapsů, například souhlas s předvánočním rozvolněním nebo blokování pomoci z Německa. Ironií ale podle něj je, že nic z toho Babišovi nevadilo. "Blatný musí odejít až ve chvíli, kdy se mu přihodil záchvat odvahy a postavil se prezidentovi, který mocně tlačí do Česka neschválenou vakcínu Sputnik," píše. Podotýká, že na prezidentovi záleží, koho jmenuje po říjnových volbách premiérem. "Babišovi předběžně slíbil, že ho podrží, pokud to volební výsledky jen trochu umožní. Jenže prezident to samozřejmě neudělá zadarmo," dodává.

Autor v komentáři Deníku N píše, že výměna v čele ministerstva zdravotnictví názorně ukázala důvody, kvůli kterým je na tom Česko se zvládáním pandemie nejhůř na světě. Aroganci moci a osobní zájmy jejích držitelů nadřazené všemu ostatnímu, včetně zdraví a životů, uvádí komentátor. Za normálních okolností by nebylo nutné odchodu Blatného nijak zvlášť litovat. Jenže střídání ředitelů velkých nemocnic na ministerském postu provází všechno jiné, jen ne normální okolnosti, uvádí Deník N. Blatný podle něj dělal špatná rozhodnutí, skončit ale musel kvůli správnému - nehazardovat se Sputnikem.

Také zpravodajský server Aktuálně.cz v komentáři píše, že se Blatný dopustil chyb, v tom zásadním ale neuhnul. Odmítl Sputnik V a další vakcíny, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) neodsouhlasí. Jmenování Arenbergera se podle webu zvrhlo v reklamu na Sputnik. Blatný byl odvolán na prezidentovo přání, nebylo to přání Babiše. Premiér jenom poslechl ve strachu, že se Zeman postaví proti němu a poškodí ANO v podzimních volbách. "Jsme v situaci, kdy se Babiš stal loutkou prezidenta," uvedl komentátor webu. Babiš tím podle listu prohrává a podepíše se to na volebním výsledku. "Lidé ho volili jako suveréna, jako idol, teď však najednou vidí, že se ten machr nechává ovládat zlostným a nikoli nám, ale Rusku sloužícím člověkem," píše web.

Podle komentáře zpravodajského webu SeznamZprávy po ministrovi covidu přichází ministr, který pro Hrad bude ministrem Sputniku a pro premiéra ministrem předvolební kampaně. Babiš si loni v létě oblíbil téma rakoviny, zejména prevence nádorových onemocnění a onkologické péče. Právě na ni bude stavět předvolební kampaň. A středobodem této kampaně má být podle SeznamZpráv vybudování Českého onkologického institutu. Centrem české onkologie je dnes Brno a tamní Masarykův onkologický ústav, nový institut má vyrůst v Praze a vliv brněnského ústavu výrazně oslabit. Pražský Arenberger tak bude podle webu výrazně ochotnějším spolupracovníkem než brněnský Blatný.

Témata:  EuroZprávy.cz Noviny / tisk Jan Blatný

Související

EU

Německý tisk: Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou se stupňuje

Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou se dále stupňuje a Česko po vzájemném vyhoštění diplomatů dalo Rusku do dnešního poledne ultimátum. Tak německá média informují o vývoji vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, za kterým podle Česka stojí ruské tajné služby.

Ze společnosti

Dara Rolins: Rozhodla se oprášit své staré já!

Dara Rolins se rozhodla nezahálet, proto i v době uzavřených sálů plánuje velkolepý koncert pro své příznivce. Dokonce kvůli němu musí oprášit své staré já. Vzpomínáte si ještě na Darinku?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Návrat do škol musí zůstat prioritou, vzkazuje ministerstvo

Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda již dříve označila za svou jasnou prioritu. Za klíčové úřad považuje, aby se do lavic mohli co nejdříve vrátit žáci druhých stupňů základních škol, ostatní ročníky škol vysokých a více se otevřely školky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

před 6 minutami

před 8 minutami

Český postup vůči Rusku je podle Babiše adekvátní. Chce narovnat počty diplomatů

Reakce Česka na kauzu Vrbětice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) adekvátní. Novinářům dnes řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě, doufá v podporu spojenců. K ultimátu české diplomacie, aby Rusko přijalo do dnešního poledne zpět 20 vyhoštěných českých diplomatů, uvedl, že nechce předjímat, co se stane, pokud tak ruská strana neučiní. 

před 11 minutami

Summit NATO bude v červnu, lídři proberou ruskou agresi

Šéfové států a vlád zemí Severoatlantické aliance se na summitu v Bruselu sejdou 14. června. Oznámil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož se budou lídři zabývat mimo jiné agresivním jednáním Ruska. Summit, na němž by se s partnery měl poprvé osobně sejít americký prezident Joe Biden, bude mít na programu agendu aliance do roku 2030.

před 14 minutami

před 17 minutami

před 38 minutami

před hodinou

před hodinou

Vyvracíme dezinformace: Očkování nepředstavuje větší riziko než nákaza koronavirem

Příslušné evropské úřady v posledních týdnech připustily, že po aplikaci dvou registrovaných vakcín se mohou velmi vzácně vyskytnout krevní sraženiny. Přínos očkovacích látek ale podle nich převažuje nad možnými riziky. Potvrzují to i statistiky zveřejněné slovenskými úřady. V případě nákazy koronavirem je člověk vystaven mnohem většímu riziku.

před 2 hodinami

EU chce žalovat AstraZeneku za zpoždění dodávek vakcíny

Evropská komise připravuje žalobu proti společnosti AstraZeneca za zpoždění dodávek vakcín proti covidu-19, napsal ve středu večer server Politico s odvoláním na pět unijních diplomatů. O záměru dnes informovala také agentura Reuters. Cílem je zajistit, že AstraZeneca ve druhém čtvrtletí dodá slíbený objem očkovacích látek.

před 2 hodinami

Německý tisk: Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou se stupňuje

Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou se dále stupňuje a Česko po vzájemném vyhoštění diplomatů dalo Rusku do dnešního poledne ultimátum. Tak německá média informují o vývoji vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, za kterým podle Česka stojí ruské tajné služby.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Duka napsal Zemanovi: Pokud chce být ČR svobodným státem, musí být hrdá

Pokud chce být Česká republika svobodným a suverénním státem, musí být hrdá, aby dokázala chránit svou integritu a suverenitu, napsal prezidentu Miloši Zemanovi kardinál Dominik Duka. Text dnes zveřejnil na svém blogu. Klade v něm také otázku, zda silnější má právo jednat se slabším mocensky, anebo má povinnost respektovat jeho integritu a jeho práva.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zastupitelé Prahy uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese

Pražští zastupitelé na začátku svého dnešního jednání uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese. Akt se týkal všech obětí, nejen výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé. Vzdát hold navrhl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama