Do voleb se možná zapojí až 240 stran a hnutí. Šanci na úspěch má jen minimum z nich

Do sněmovních voleb, které budou za půl roku, by se mohlo zapojit zhruba 240 registrovaných stran a hnutí. Šanci mají podle průzkumů jen parlamentní uskupení. Volební kampaň se i s ohledem na koronavirovou epidemii rozbíhá jen zvolna a zaměřuje se především na sociální sítě.

Reklama

K volbám by se podle webu ministerstva vnitra mohlo přihlásit aktuálně 239 aktivních politických stran a hnutí. Patří mezi ně i nedávno založená Aliance pro budoucnost, která je pokračovatelkou Občanské demokratické aliance (ODA) a sdružuje politiky z menších neparlamentních stran. Do voleb chce zasáhnout také nové hnutí Přísaha bývalého šéfa policejního protimafiánského útvaru Roberta Šlachty.

Průzkumy voličských preferencí ale dávají naději spíše parlamentním uskupením. Podle posledních volebních modelů by se o vítězství mohly utkat vládní hnutí ANO a koalice Pirátů se Starosty. Třetí příčka patří koalici Spolu, kterou sestavily ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Místa ve Sněmovně si zřejmě udrží také SPD. Pětiprocentní práh ke vstupu do dolní komory by mohly překročit rovněž KSČM a ČSSD.

Volební kampaň začala na sklonku loňského roku netradičně brzkým vyhlášením termínu sněmovních voleb, které budou 8. a 9. října. Strany a hnutí proto počítají s masivnějším nasazením až na přelomu léta a podzimu. Každé z uskupení do kampaně může podle zákona vložit maximálně 90 milionů korun.

Limit chtějí podle dosavadních informací vyčerpat obě koalice. ANO a SPD počítají se zhruba dvěma třetinami maximální částky, KSČM a ČSSD by chtěly do kampaně vložit 25 až 30 milionů korun. Strany a hnutí počítají s kontaktní kampaní i s venkovní reklamou. K hlavním tématům bude patřit obnova země po epidemii.

Sociální demokraté již oznámili, že se postaví proti privatizaci nemocnic či tomu, aby náklady na obnovu nesli především zaměstnanci. Počítají i s bankovní či digitální daní. Koalice Spolu půjde do voleb s heslem Dáme Česko dohromady. Kampaň má podle koalice poukázat na neutěšený stav země způsobený vládou Andreje Babiše (ANO).

Vládní hnutí, které má na účtu kolem 85 milionů korun, bude mít zřejmě nejvíce dárců. Drtivá většina z nich ovšem Babišovu hnutí posílala haléřové položky jen kvůli tomu, aby k nim mohla připojit kritické či hanlivé vzkazy. ČSSD zatím do kampaně vložila 695.000 korun, většinu z nich už utratila za dubnový pronájem reklamních prostor.

Koalice Spolu do kampaně vložila zatím zhruba 4,9 milionu korun hlavně z peněz ODS, která většinu z nich utratila za pronájem billboardů a služby marketingové agentury Dream PRO. Piráti a Starostové dali na kampaň dosud 15,6 milionu korun, největší sumu investovali do marketingových služeb. SPD a KSČM do kampaně daly zatím po 1,25 milionu korun.

Témata:  Volby Poslanecká sněmovna EuroZprávy.cz volby 2021

Související

DOMÁCÍ

Sněmovna se na návrh Valachové má zabývat maturitami

Sněmovna se na návrh bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) má dodatečně zabývat letošními maturitami a závěrečnými zkouškami v učilištích. Odmítla ale návrh projednat tento bod dnes odpoledne. Rozhodla o tom při úpravách programu schůze. Žádný jiný termín projednání zatím dolní komora nestanovila.

DOMÁCÍ

Část opozice neprosadila sněmovní debatu a Hamáčkově cestě do Moskvy

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dnes neprosadily sněmovní debatu o pondělní cestě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Hamáček má v Rusku jednat o vakcíně Sputnik V. Zástupci opozičních stran sdružených v koalici Spolu, ale také Piráti návštěvu zpochybňovali i v souvislosti s napětím na ukrajinsko-ruských hranicích a s plánovanou výstavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 7 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 10 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 12 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 13 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 13 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama