Feriho viní z obstrukcí, poslancům vysvětloval držbu

Debatu mezi poslanci vyvolalo dnešní vystoupení Dominika Feriho (TOP 09) při schvalování předlohy proti dětským dluhům. Feri dlouze vysvětloval své pozměňovací návrhy, které se týkaly držby a dědických smluv a s dluhy z dětství nesouvisely. Předseda KSČM Vojtěch Filip ho nařkl z obstrukce, čímž vyvolal nesouhlasné reakce dalších poslanců.

Reklama

Feri obhajoval způsob, který pro uplatnění svých úprav zvolil, když mnoho poslaneckých novel občanského zákoníku nemá podle něho šanci na schválení do konce volebního období. V případě zdůvodňování změn kolem držby je popisoval i za pomoci historických exkurzů, odvoláními na odbornou literaturu a na některých příkladech.

"Rozumím parlamentní obstrukci, to všechno je jasné. I veřejnost vnímá některá vystoupení obdobně, že nejde o vyjádření k věci, ale o čistou obstrukci," reagoval na Feriho vystoupení Filip.

Zatímco pirátský poslanec František Navrkal uvedl, že díky Feriho vystoupení změnil názor a jednu z jeho úprav podpoří, Milan Feranec z ANO viděl za Feriho počínám snahu nedopustit hlasování o zákazu dětských dluhů. "A můžeme si říci, v čí prospěch," řekl Feranec. Feri mu oponoval, že mluvil k věci a tématu se věnuje. "Prosím, odpusťte si to," vyzval Ferance. Podle Heleny Langšádlové (TOP 09) je naprosto legitimní, že poslanci obhajují své pozměňovací návrhy.

Poslanec SPD Lubomír Španěl se následně ptal Navrkala, jestli může Sněmovně krátce sdělit, o čem Feri mluvil. Jan Čižinský z lidoveckého klubu mínil, že se Španěl vysmívá tomu, že někdo něčemu rozumí a obhájil si to. "Mně to přijde, upřímně řečeno, úplně mimo," uvedl Čižinský.

O dvojím metru na poslance mluvil Patrik Nacher z ANO, který připomínal, jak ho opozice vinila ze zdržování, když nedávno vystupoval k navrhovaným širším změnám v exekucích. "Když někdo mluví 15 minut, tak to obstruuje. Když někdo mluví půl hodiny k věci, která není přímá k obsahu, což jsou dětské exekuce, tak je to najednou v pořádku, protože to je někdo z vás," prohlásil Nacher.

Nacher navíc soudí, že Feriho delší vystoupení mělo souvislost s jinou předlohou. Část opozice zatím úspěšně protahuje schvalování vládního zákona, který se týká výstavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Témata:  Poslanecká sněmovna EuroZprávy.cz Dominik Feri (TOP 09)

Související

DOMÁCÍ

Sněmovna se na návrh Valachové má zabývat maturitami

Sněmovna se na návrh bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) má dodatečně zabývat letošními maturitami a závěrečnými zkouškami v učilištích. Odmítla ale návrh projednat tento bod dnes odpoledne. Rozhodla o tom při úpravách programu schůze. Žádný jiný termín projednání zatím dolní komora nestanovila.

Reklama

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Moskva hrozí ČR odvetou, předvolala si českého velvyslance Pivoňku

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které si následně předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku. Ten se později podle záběrů agentury TASS do budovy ministerstva zahraničí na Smolenském náměstí v Moskvě dostavil, s novináři ale nemluvil.

před 37 minutami

před hodinou

V Izraeli ode dneška nemají povinnost nosit roušky ve vnějších prostorech

V Izraeli dnes přestala platit povinnost nosit roušky ve vnějších prostorech. Země i díky rychlému tempu očkování zaznamenala výrazné snížení denního přírůstku počtu případů nákazy novým koronavirem, uvedla agentura Reuters. Nošení ochrany úst a nosu ale zůstává povinné ve vnitřních prostorech přístupných veřejnosti.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Britové podpořili Česko v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů, vyjádřil se ministr Raab

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group.

před 2 hodinami

NATO podporuje Česko při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Stoupenci Navalného svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla dnes agentura Reuters. 

před 3 hodinami

CDU a CSU stále nemají jasno o lídrovi, budou o něm hlasovat

Německé strany CDU a CSU ani po víkendu nemají jasno o svém společném lídrovi do zářijových parlamentních voleb. Strany o volebním vůdci budou hlasovat, informovala dnes agentura Reuters. O místo se uchází předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Markus Söder, kteří se mezi sebou nedokázali dohodnout. Po 16 letech nebude ve volbách kandidovat současná kancléřka Angela Merkelová.

před 4 hodinami

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

před 5 hodinami

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

před 5 hodinami

Policie požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

před 6 hodinami

Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama