Hejtmani z uzavřených lokalit. Nouzový stav lépe brzdí epidemii, říká Kulhánek. Nepředbíhejme, vyzývá Červíček

Jejich postoje se před jednáním s kabinetem liší. Zatímco hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) si přeje, aby vláda znovu vyhlásila nouzový stav, který včera Sněmovna odmítla prodloužit, šéf Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) s jednoznačným názorem zatím vyčkává. „Nejprve si musím vyslechnout návrh vlády, a to jaká opatření chystá a zda budou vůbec funkční,“ říká pro EuroZprávy.cz Červíček. Kulhánek je ale o jeho nutnosti přesvědčený. „Omezení pramenící z nouzového stavu lépe brzdí epidemii.“

Reklama

Oba hejtmani se od včerejší půlnoci musejí vyrovnat ve svých krajích s uzavřenými okresy. Královéhradecký má kvůli koronavirové pandemii omezený pohyb v Trutnově, restrikce se v Kalrovarském kraji dotkly Chebu a Sokolova. Červíček s Kulhánkem se nedovedou ani shodnout, zda uzavírka okresů bude pokračovat i po vypršení nouzového stavu. „Automaticky končí, a to vzhledem k současné situaci není dobré,“ míní Kulhánek. Jeho kolega tak rezolutní není. „Počkejme si, jak situaci zhodnotí hygienické stanice. Rozhodně bych nepředbíhal a vyčkal bych na další postupy,“ má jasno bývalý policejní prezident Policie České republiky Červíček.

Kulhánek pro opětovné zavedení nouzového stavu argumentuje tím, že opatření vydávané při něm lépe brzdí epidemii. „Pokud se nám infekce nyní rozjede masivně, nebudeme mít dostatečné pravomoci, jak ji čelit. Proto jednoznačně jeho zavedení podporuji.“ Bývalý primátor Karlových Varů diplomaticky přešel dotaz, zda nehrozí rozkol mezi ním a poslanci hnutí Starostů a Nezávislých, kteří včera v Poslanecké Sněmovně hlasovali pro skončení nouzového stavu. „STAN má celkem čtyři hejtmany, a proto na zmíněné téma probíhá intenzivní polemika.“

Červíček sice připouští, že během nouzového stavu je možné lépe pro nemocnice zajišťovat ochranné pomůcky anebo například lůžka, ale podle něj není jasné, jestli by podobný postup nefungoval například při vyhlášení stavu nebezpečí. „Předpokládám, že právě uvedené téma bude předmětem diskuze s vládou. Určitě tyto otázky trápí i další hejtmany.“

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek však tvrdí, že mezi stavem nebezpečí a nouzovým stavem je diametrální rozdíl. „Při stavu nebezpečí stejně jako v nouzovém sice můžeme regulovat mobilitu, kontrolovat nošení roušek a dalších hygienických opatření, co už ale v novém režimu nemůžeme ovlivnit, je, že se otevřou obchody a služby. A nemusím snad říkat, že riziko nákazy se tím zvýší. Proto jsem pro pokračování nouzového stavu,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz člen Karlovarské občanské alternativy (KOA).

Červíček neustále upozorňuje, že videosetkání s vládou se nesvolává jen za účelem, zda bude anebo ne vyhlášen nouzový stav. „Naše chystané jednání je hlavně o tom, jaká opatření vláda chystá a zda budou funkční. Je nutné si rovněž říci, v rámci jaké legislativy by byla zavedena a hlavně jakou formou.“

Bývalý šéf senátorského klubu ODS odmítá predikovat, co rokování s vládou může přinést. „Musíme vše detailně probrat a podle toho jednat. Do mnoha věcí jistě promluví hygiena a na základě jejích připomínek se opatření doplní. Poté je třeba mezi hejtmany nastavit korporaci a pak se můžeme bavit o stavu nebezpečí anebo o nouzovém stavu. Vše má svůj postup a řešení. Musím postupovat proto konstruktivně,“ tvrdí Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje.

Témata:  kraje EuroZprávy.cz Martin Červíček Karlovarský kraj Hejtmani Královéhradecký kraj Asociace krajů ČR Petr Kulhánek

Související

Nemocnice, ilustrační foto DOMÁCÍ

Nejtěžší vlnu pandemie přežily nemocnice díky odhodlanosti personálu

Nemocnice v Karlovarském kraji mají podle statistik zatím nejhorší období pandemie koronaviru za sebou. Na počátku roku se staraly o stovky pacientů s nemocí covid-19, z nichž řada onemocnění nepřežila. Extrémně náročné to bylo hlavně pro nemocniční personál, lékaře a hlavně sestry, které se musely často přeškolit na jiný druh péče, než byly zvyklé. Přesto to zvládly, hlavně díky kolektivům, které se navzájem podržely.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

před 7 minutami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 45 minutami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před hodinou

před hodinou

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

před hodinou

Očkování, ilustrační fotografie

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

před 2 hodinami

Hans-Dieter Flick

Hansi Flick má cestu k německé reprezentaci umetenou. Čeká ho smlouva na tři roky

Současný veleúspěšný kouč Bayernu Mnichov Hansi Flick podle všeho po sezóně zamíří k německé fotbalové reprezentaci. Tím skončí éra trenéra Joachima Löwa, který německý národní tým povede ještě na letošním ME. O tom, že se tato výměna v Německu chystá, se spekulovalo v tamním fotbalovém zákulisí už dlouho, nyní však německý list Münchner Abendzeitung přišel s informací, že je pro Flicka na německém svazu připravena smlouva až do roku 2024.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Berlusconi, Silvio

Expremiér Berlusconi je opět v nemocnici, pozítří má soud

Italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi je opět v nemocnici, podle místních médií tam nastoupil dnes časně ráno. Čtyřiaosmdesátiletý politik, který v září prodělal nemoc covid-19, přitom kliniku opustil teprve před necelými dvěma týdny. 

před 3 hodinami

Belgie, Brusel

V Belgii se mají v červnu otevřít restaurace i kina

Od 9. června mají mít v Belgii bary, restaurace, kina a posilovny povoleno vpouštět dovnitř hosty a zákazníky. Informovala o tom dnes belgická televize VRT. Situace kolem koronavirové epidemie se v posledních týdnech zlepšila, poznamenala k tomu agentura Reuters.

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Unijní země včetně Česka čelí kritice, prý straní Izraeli a nezmiňují násilí proti Palestincům

Ministerstva zahraničí několika zemí Evropské unie čelí na sociálních sítích kritice za svá prohlášení k nejnovějšímu izraelsko-palestinskému násilí. Německo, Francie, Maďarsko, Česko a Rakousko podle tureckého provládního listu Daily Sabah vydaly prohlášení, která straní Izraeli a zcela ignorují izraelské násilí na palestinských civilistech v Jeruzalémě a Pásmu Gazy, jež se vyžádalo životy nejméně 24 lidí a stovky zraněných.

před 4 hodinami

Papež František

Papež rozhodl o větším zapojení laiků do služeb církve, týká se to i žen

Papež František rozhodl o tom, že do služeb církve se budou moci více zapojit laikové bez kněžského svěcení. V dokumentu nazvaném Antiquum ministerium ustanovil službu takzvaného laického katechety, kterou mohou zastávat i ženy. Katechetové mohou působit jako učitelé náboženství nebo připravovat věřící na svátosti, a to zejména tam, kde se nedostává kněží, napsal server Vatican News.

před 4 hodinami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Tchaj-wan usiluje o účast na schůzce WHO, Čína mu brání

Tchaj-wan bude do poslední chvíle usilovat o pozvání na schůzku Světové zdravotnické organizace (WHO), která začne 24. května, prohlásila dnes mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Joanne Ouová. Účasti na podobných jednáních a členství ve světových organizacích brání Tchaj-wanu pevninská Čína, která ostrov považuje za svou součást. 

před 4 hodinami

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně.

Nejvyšší správní soud zrušil opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje povinnosti pozitivně testovaných zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Vykazovalo podle soudu hrubé nedostatky v odůvodnění. Účinnost verdiktu, který je dostupný na úřední desce, odložil soud o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas vydat případně nové opatření.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama