Je podivné, že nemocný Janoušek v přerušení trestu sportuje. Ale jeho režim ani spis neznám, říká Pospíšil

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) se nechce detailně vyjadřovat k případu lobbisty Romana Janouška, který v březnu před devíti lety srazil autem ženu a v době přerušení výkonu trestu z vážných zdravotních důvodů byl spatřen na dovolené v Alpách či při tréninku na kole, kdy teplota dosahovala tropických hodnot. „Jelikož spis pana Janouška neznám, nepřísluší mně jeho kauzu detailně hodnotit. Je ale podivné, že v přerušení výkonu trestu sportuje. Na druhou stranu nevím, jaký má stanovený režim,“ říká pro EuroZprávy.cz Jiří Pospíšil.

Reklama

Na aktivity lobbisty Romana Janouška, jehož zdravotní stav podle lékařů vyžaduje „neustálý doprovod a dohled poučené osoby“ už prostřednictvím písemné interpelace upozornil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a adresoval ji nynější ministryni spravedlnosti Marie Benešové, která stručně odpověděla, že ve věci činí šetření. Jurečka, který se pozastavuje nad tím, jak je možné, že Janoušek místo pobytu ve vězení slavil předloňský Silvestr v Alpách, vyslovil s interpelací nesouhlas, a proto se bude projednávat na plénu Sněmovny při pravidelných čtvrtečních písemných interpelacích. Roman Janoušek si ze svého čtyř a půlletého trestu odpykal zhruba patnáct měsíců. Od března 2016 mu je jeho výkon opakovaně přerušován, do vězení by měl nastoupit do konce dubna letošního roku.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se obecně domnívá, že politik by měl interpelace podávat jen tehdy, pokud dochází k neúměrnému protahování kauzy. „Interpelace jsou totiž citlivou záležitostí. A teď, prosím, mluvím v obecné rovině. Vůbec se nevyjadřuji či nehodnotím interpelaci pana předsedy a poslance Jurečky směrem k paní ministryni. To mně nepřísluší.“ Europoslanec nechce Janouškovu kauzu hodnotit hystericky. „Rozhodně ode mne neuslyšíte žádná cynická prohlášení, kterými bych se chtěl zviditelňovat. Bez znalosti spisu by se z mé strany jednalo o neprofesionalitu. Je tedy možné, že Janouškův zdravotní stav skutečně naplnil veškeré zákonné důvody pro přerušení trestu. Na něj má za určitých okolností každý občan nárok bez ohledu, zda se jmenuje Janoušek anebo Novák.“

Pozemská spravedlnost není vždy férová

Bývalý předseda Legislativní rady vlády se nedomnívá, že Janouškova kauza je výsměchem justice. „Výsměchem by bylo, kdyby nebyl David Rath odsouzen. Zároveň rozhodně nepatřím mezi lidi, kteří by se justice za každou cenou zastával. Vždyť jako ministr spravedlnosti jsem podal v historii nejvíce podnětů na kárné žaloby určené soudcům. Moc dobře si uvědomuji, že pozemská spravedlnost není vždy férová.“

Pospíšil zdůrazňuje, že jako šéf resortu či jako politik nemá právo ze své pozice jednotlivé případy ovlivňovat, anebo do nich dokonce zasahovat. „Přece jenom naše justice je na rozdíl od Polska a Maďarska nezávislá. Ale ministr má právo podat podnět.“ Soudci si podle bývalého šéfa TOP 09 totiž musejí uvědomit, že jsou pod určitým dozorem. „Ale nikoli ze strany politiků, ale kontrolu nad jejich prací provádí Nejvyšší soud. Pokud například předseda senátu nabude dojmu, že si může dovolit vše a je ve své pozici neohrozitelný, pak se vždy jedná o špatný signál, který se musí řešit a je jedno, zda se jedná o zbytečné protahování kauzy, anebo něco závažnějšího.“

Bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny však přiznává, že mu Janouškovy aktivity, popřípadě chování připadá zvláštní, když má přerušený trest kvůli závažnému zdravotnímu stavu. „ Je podivné, že v přerušení výkonu trestu sportuje. Na druhou stranu nevím, jaký má stanovený režim, a tak nemohu říci, že by stoprocentně cokoli porušoval. Navíc jsem nečetl odůvodnění, na jehož základě mu byl výkon trestu přerušen,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz Jiří Pospíšil, který vedl ministerstvo spravedlnosti jak v první i druhé Topolánkově vládě, tak mu šéfoval i v Nečasově kabinetu.

Opilý lobbista 23. března 2012 v pražské Michli ve Vyskočilově ulici srazil autem ženu a způsobil jí vážné poranění. Roman Janoušek byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky na čtyři a půl roku odnětí svobody. Z trestu si odpykal zhruba patnáct měsíců. Poté mu byl trest přerušen, a to na základě posudku olomoucké fakultní nemocnice, neboť po operaci hlavy u něj existuje riziko těžkého poranění mozku, kvůli němuž by ho pobyt ve vězení ohrožoval na zdraví i životě. V hlavě má podle lékařů implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a Janouška tak usmrtit. Navíc jeho mobilita je možná jen za použití hole.

Vrchní soud však pojal podezření, že odsouzený nerezignoval kvůli svému zdravotnímu stavu na společenský i sportovní život a předloni 8. července jej nechal sledovat. Monitorování mělo trvat do konce října, ale už po měsíci si soud udělal jasný obrázek a další sledování tak už zrušil. Janoušek, který už dvakrát neúspěšně žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu, jako osoba, jež potřebuje neustálý doprovod a dohled, absolvoval v tropické výhni, kdy teploty jednoho letního dne dosahovaly třiatřicet stupňů ve stínu, samostatný trénink na kole za Prahou. Dále byl přistižen na plovárně, návštěvě galerie a předloni slavil podle snímků redakce Seznam zpráv Silvestra v rakouských Alpách.

Krajský soud v Brně však na zjištěnou skutečnost nereflektoval a Janouška k opětovnému nastoupení trestu nevyzval. Ve vězení se má hlásit do konce dubna letošního roku. Politického podnikatele čeká ještě jiný soud. Bude se u Městského soudu v Praze zpovídat z dalšího možného trestného činu. Státní zástupce jej obžaloval v souvislosti s údajnými podvody v krevní laboratoři Chambon. Na záměru se měla podílet i lékařka Soňa Peková, která vstoupila do podvědomí veřejnosti na začátku vypuknutí loňské koronavirové pandemie. Hlavní líčení proti celkem pěti obžalovaným začne u pražského městského soudu v červnu.

Témata:  soudy Jiří Pospíšil Roman Janoušek EuroZprávy.cz Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Související

Petr Fiala (ODS) DOMÁCÍ

Fiala: Zeman byl dlouho trnem v oku vládnoucí garnitury

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman čelil podle opozičních politiků tlaku vlády a především ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Lídři stran to zmiňují ve svých vyjádřeních pro ČTK k Zemanovu rozhodnutí rezignovat k 30. červnu na svou funkci. 

Ze společnosti

Česko hlásí 1126 nově nakažených, očkování zpomalilo!

Česko hlásí 1126 nově nakažených, očkování zpomalilo!

Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. Testy v pondělí potvrdily 1126 případů nákazy, byl to nejnižší pondělní přírůstek od půlky loňského září. Tempo očkování ale proti minulému týdnu zpomalilo. Zdravotníci v pondělí podali 74.290 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3000 méně než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Tchaj-Wan

Hongkong pozastavil činnost svého zastupitelského úřadu na Tchaj-wanu

Hongkongská vláda dnes pozastavila činnost svého zastupitelského úřadu na Tchaj-wanu. Hongkong rozhodnutí nijak nezdůvodnil, uvedl pouze, že nesouvisí s nárůstem případů nákazy koronavirem na ostrově. Napětí mezi hongkongskou vládou, věrnou Pekingu, a demokraticky řízeným Tchaj-wanem se v poslední době stupňuje. Důvodem je mimo jiné odchod některých prodemokratických aktivistů z Hongkongu na Tchaj-wan po potlačení hongkongských demonstrací v roce 2019.

před 29 minutami

před 46 minutami

Jarní příroda, ilustrační fotografie

Vědci odhadli, kolik žije na světě ptáků. Je jich podstatně více, než lidí

Na světě žije asi 50 miliard ptáků, odhadli v novém sčítání australští vědci. Nejpočetněji zastoupenými druhy jsou vrabci domácí, špačci obecní, vlaštovky obecné a racci delawarští, od každého z těchto druhů žije na planetě více než miliarda jedinců. Zhruba desetina ptačích druhů je ale na hranici vyhynutí, protože jejich populace se snížila na méně než 5000. Napsal o tom server BBC.

před 57 minutami

Testování na přítomnost koronaviru

V Německu klesá počet nakažených i reprodukční číslo

V Německu v pondělí přibylo 4209 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je o téměř 2000 méně, než za první den minulého týdne, kdy však v souboru dat chyběla čísla z Braniborska. Nicméně i další údaje zveřejněné dnes na webu Institutu Roberta Kocha (RKI) potvrzují trvající ústup epidemie nemoci covid-19 způsobované koronavirem.

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Tokio

Japonská ekonomika se kvůli koronaviru ve čtvrtletí vrátila k poklesu

Japonská ekonomika kvůli dopadu koronavirové pandemie na spotřebu na začátku roku klesla v celoročním přepočtu o 5,1 procenta. Vyplývá to z předběžné zprávy o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí, kterou dnes zveřejnila japonská vláda. Pokles je větší, než se čekalo. V předchozích dvou kvartálech ekonomika rostla, v loňském závěrečném čtvrtletí přidala 11,7 procenta.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Ode dneška nemusí sportovci či klienti kadeřnictví mít respirátory

Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů nemusí mít na sobě respirátory. Vyplývá to ze změny opatření ministerstva zdravotnictví o nošení ochrany dýchacích cest kvůli epidemii nemoci covid-19, kterou v pondělí schválila vláda.

před 2 hodinami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Proč vypukla pandemie? Svět ignoroval četná varování, zjistil panel WHO

NÁZOR - Proč koronavirová epidemie, která vypukla v čínském Wu-chanu, tak rychle přerostla v ničivou celosvětovou pandemii? Tuto otázku klade editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v té souvislosti připomíná, že od poslední velké epidemie onemocnění SARS v roce 2003, která si vyžádala během šesti měsíců 774 obětí, bylo vydáno několik varování, abychom se připravili na mnohem horší pohromu.

před 3 hodinami

před 12 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama